Тақырыбы | Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы формулалары | ||
Мақсаты | Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының формуласын есептер шығаруды қолдана алуға үйрету, тапсырмалары арқылы оқушының білім деңгейін бақылау,материалдарды игеру дағдыларын пысықтау, қорытындылау. | ||
Күні,айы:24.01.18ж | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; 7.2.1.11 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану | ||
Күтілетін нәтиже | Оқушылар бағдарлама талаптарына сай білім алады, екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының формуласын қолданып әр түрлі есептеулерді жеңіл шешуге және ықшамдауға мүмкіндік алады. | ||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Оқушылар бағдарлама талаптарына сай білім алады, екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының формуласын қолданып әр түрлі есептеулерді жеңіл шешуге және ықшамдауға мүмкіндік алады. Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыптың мазмұнын жетік түсінеді Ойлау, есте сақтау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыстануды дамыту. Кейбір оқушылар: Оқушылар тақырып жайлы түснік алаып оны қолданып есептер шығаруға үйренеді ,меңгереді оны топпен шығаруға үйреніп практикада қолданады | ||
Пәнаралық байланыс | Қазақ әдебиеті, геометрия, география. | ||
Қолданыла тын ресурстар | Интерактив тақтасы, маркерлер, тақта, стикерлер, оқулық | ||
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг | Ұйымдастыру кезеңі: Олардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру Геометриялық фигуралар нені білдіреді? Психологиялық тест. Үшбұрыш- көшбасщылық қасиеті басым, өздеріне өте сенімді. Дөңгелек- өте аққөңіл, жылы шырайлы, жан-жағына жылы таратушы,қолы ашық, жомарт болып келеді. Шаршы-өте ұстамды, қолға алған жұмыстарын соңына дейін аяқтайды, істеген жұмысы сапалы болады. Түстеріне қара не айтуға болады? Сары-түсті еркіндікті қалайтындар, арманы биік, қиялға берілгіштер ұнатады. Қызыл түс тасыған күшті білдіреді. Шынайылықты жақсы көреді. Жасыл түсті үйлесімділікті қалайтындар ұнатады. Бұл түс үмітті білдіреді. | Оқушылар топқа бөлінеді Геометриялық фигураларды таңдап, пішініне қарай топқа бөлінеді. | |
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар |
Сабақтың басы ( 2-5 минут ) | Оқушыларды топқа бөлу. Үйге берілген тапсырмасын «эстафетная палочка» арқылы сұрау, диалогка түсіру. Слайд арқылы тексеру. №197 2) (а-2)3=а3-6а2+12а-8 4) (у+3)3=у3+9у2+27у+27 №198 2) (2у-3)3=8у3-36у2+54у-27 4) (3п-2м)3=27п3-54п2м+36пм2-8м3 № 199 2) (4а+1/3в)3=64а3+16а2в+4/3ав2+1/27в3 4) (2/3х-3у)3=8/27х3-4х2у+18ху2-27у3 6) (1/5+5в)3=1/125+3/5в+15в2+125в3 №200 2( 0,2а+10в)3=0,008а3+1,2а2в+60ав2+1000в3 4) (0,5х-2у)3=0,125х3-1,5х2у+6ху2-8у3 | Оқушылар топқа бөлінеді . Үй тапсырмасын оқиды |
Сабақтың ортасы (6- 35 минут) | Сұрақ 1 Қандай қысқаша формуласын білесіңдер? 1) Екі өрнектің квадраттарының айырымы : a2-b2=(a+b)(a-b) 2)Екі өрнектің қосындысының квадраты: (a+b)2= a2+2ab+b2 3)Екі өрнектің айырымының квадраты: (a-b)2 = a2-2ab+b2 4)Екі өрнектің қосындысының кубы: (a+b)3= a3+3a2 b+3ab2+b3 5)Екі өрнектің айырымының кубы: (a-b)3= a3-3a2 b+3ab2-b3 Жигсо» әдісі бойынша өткен тақырып пен жаңа тақырыпты үйлестіре отырып 1 топ Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадратының формулалары 2 топ Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы формулалары 3 топ Венн диаграммасы Әр топта, яғни үш топта 4 оқушы бар, әр топтың 1,2,3 нөмерлеріне бірдей тапсырмалар беріледі, олар өздері тапсырмалардлы орындап, әр топтаға бірдей нөмерлер бір партаға бірігіп тапсырмаларын бір- біріне көрсетіп, тексереді, 4 сарапшы, яғни дарынды 4 оқушым топ басшылары бақылаушы- сарапшы ретінде сайланады. Олар тексерудің нәтижесін сыныпқа жариялайды бірдей нөмірдегі шығарылған есептердің жауабын айтады Есептер шығару 1-2 топ 1.(а-1)(а2+а+1)-а2(а-8)=а3-1-а3+8а2=8а2-1=-49/81 2. (в+2)(в2-2в+4)-в(в2-1) =в3+8-в3+в=8+в=22/3 3. 2х3+7(х2-х+1)(х+1) =2х3+7х3+1=9х3+1=55/64 4. у3-(у-3)(у2+3у+9) =у3-у3+27=27 3-4 топ 1. (х+2)(х2+2х+4)-х(х-3)(х+3) =26 3. (2х-1)(4х2+2х+1) =23+4х(2х2-3) х3+8-х3+9х=26 8х3-1=23+8х3-12х 9х=18 12х=24 х=2 х=2 2. (х-3)(х2+3х+9)-х(х2-16) =21 4. 16х(4х2-5)+17=(4х+1)(16х2-4х+1) х3-27-х3+16х=21 64х3-80х+17=64х3+1 16х=48 -80х=-16 х=3 х=1/5 | Тапсырмаларға жауап береді. Жаңа тақырыптың мағынасын ашады |
Сабақтың соңы( 35-40мин) | I-нұсқа. 1. x2-9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9) ; Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x); В)(9-x)(9+x) 2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)m2-8mn-16n2; Ә)m2+8mn+16n2; Б) m2+8mn-16n2; В) m2-8mn+16n2 3. а3+6а2в+12ав2+8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар: А) (а-2в)3 Ә) (а+2в)3 Б) (а3+8в3)3 В) (а3-8в3)3 4. Көпмүше түрінде жазыңдар: (5х-3у)3 А) 125х3+27у3 Ә) 125х3-27у3 Б) 125х3-225х2у+135ху2-27у3 В) 125х3+225х2у+135ху2+27у3 5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 25-81b2=(5-9b)(5-9b); Ә) 25-81b2=(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b2=(5+9b)(5+9b); В) 25-81b2=(9b -5)(5+9b); II-нұсқа 1. 16a2-4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ; Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2); В)(4a-2)(4a+2) 2. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)x2-6xy+9y2; Ә) x2+6xy+9y2; Б) x2-6xy-9y2; В) 9y2 +6xy- x2 3. 8х3+60х2у+150ху2+125у3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар: А) (8х-125у)3 Ә) (2х-5у)3 Б) (2х+5у)3 В) (8х3+5у3)3 4. (в+5)3 –көпмүше түрінде жазыңдар: А) в3+15в2+75в+125; Ә) в3-15в2+75в-125; Б) в3+125; В) в3-125; 5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 4-64z2=(2-8z)(2-8z); Ә) 4-64z2=(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z2=(2+8z)(2+8z); В) 4-64z2=(2-8z)(2+8z); Кестені толтыр Жеке жұмыс-есепті шығар І топ: (х-3)3 ІІ топ: (5+у)3 ІІІ топ: (4-с)3 Жұппен жұмыс-жұптасып талда Топпен жұмыс-кестені толыр | Жеке жұмыс. Оқушалар формуланы айтып, жазып көрсетеді |
Бағалау Үй тапсырмасы | Критерий бойынша бағалау Үйге тапсырма: §10, №204, №203, №208(жұп) | Мұғалім қорытындылап бағалайды |
Рефлексия | ![]() | Стикермен экранда көрсетеді |
Дата: 2019-11-01, просмотров: 369.