Тексерілді:            Ержанова Р
Поможем в ✍️ написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Тақырыбы:

Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы

Күні,айы:24.11.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Кудратуллаев М

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.8

сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу

7.4.1.9

графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

 Сызықтық функциялар графиктерінің орналасуы ұғымына берілген есептерді шығарту арқылы оқушылардың білім, білік, дағдыларын жетілдіру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту

Оқушылардың басым бөлігі:

Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орнгаласуы ұғымы бойынша білім, білік, дағдылары дамиды,логикалық ойлауы жетіледі. ізденпаздық, тапқырлық, жылдамдық қабілеттері артады

Кейбір оқушылар:

Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға

.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК) Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа

дайындау, оқу құралдарын алу.

.. Үйге берілген тапсырманы пысықтау, ережелерді еске

түсіру.

1.Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері қиылысады?

2. Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері параллель болады?

3.Қандай жағдайда түзулер ординаталар осіндегі бір ғана нүктеде қиылысады?

1. «Сиқырлы ұяшықтар» бөлімі. Біздің мақсатымыз: өткен материалға байланысты қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру. Әр топ ұяшықтарды кезек-кезекпен ашады.

1. Сызықтық функция дегеніміз не?

2. у=kx түрінде берілген функция қалай аталады?

3. «Функция» терминін математикаға енгізген кім?

4. Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады?

5. Функция дегеніміз не?

6. у=l функциясы түрінде берілген функцияны қалай атаймыз?

2. «Жауабыңды сәйкестендіру» бөлімі

Екі топтан бір-бір баладан шығып, берілген тапсырманы дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді.

 

 
Сабақтың ортасы (6- 35 минут)

(МК,Ұ)

к саны

сызықтық функция : шарты : қорытынды :

у= k1x +l1

 

y= k2x + l2

k1=k2 Түзулер параллель.
k1= k2 Түзулер қиылысады.
k1 * k2= — 1 Түзулер перпендикуляр

 

 

І топ: Сызықтық функция, олардың қиылысуы.                            

Ауызша:                                                                                              

 1-оқушы. Сызықтық функция дегеніміз не?         

2-оқушы. Қандай жағдайда екі сызықық функцияның графигі қиылысады?                                                     Жазбаша:       1 – оқушы. y = kx + 1; y = ax + b,                                     Мұндағы: k,a – бұрыштық коэффиценттері, әртүрлі.             l,b –нақты сандар                                                                                                                                                                                                                                                                                     х – тәуелсіз айнымалы                                                                                                                                                                                       2 – оқушы. у=2х+1 есебініңшығаружолдарын у=0,5х+4 көрсету.                                                                                                                                                                       ІІ топ: Функцияның берілуі, параллельдігі.                                                                                                                                      Ауызша:                                                                                                                                                                  1 – оқушы. Функция калай беріледі? (формула және кесте түрінде)2 – оқушы. Қандай жағдайда екі сызықты функцияның графигі параллель түзулер болады?                                                              Жазбаша: 1 – оқушы. у = kx + 1; y = kx + c                                                                                                             Мұндағы: k – бұрыштық коэффицент, бірдей.                                                                                                                                    l , c – нақты сандарx – тәуеслсіз айнымалы                                                                                                                                                         2 – оқушы. у= 1,5х+ 2есебініңшығаружолдарын у= 1,5х - 2 көрсету.                                                                                           ІІІ топ:, тірек – сызба, сөзжұмбақ.                                                                                                                        Ауызша:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Жазбаша:                                                                                                                                                                                                                                                                Тірек сызба.

 

 

  Оқулық Аудидиск: 1.3.1; 1.3.2; 1.3.3;   №1Жұмыс дәптері Сабақтың соңы( 35-40мин)

Топтық жұмыс

 

1. Сызықтық функция деген не?

2. Екі сызықтық функцияның графиктері бір координаталық жазықтықта қалай орналасады?

3. Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графигі қиылысады?

4. Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графигі параллеь болады?

5. Сызықтық функция қандай формуламен беріледі?

Сызықтық функцияның кестесін қалай толтырады

Тест тапсырмалары.

І топ

1)у(х)=5х-4 функциясының мәні 6-ға тең. Аргументтің мәнін тап.

А) 5 С) 10

В) 4 Д) 2

2) у=-2х+4 функциясының графигі қай нүктеге тиісті?

А) В (-2;4) С) Д (-3;1)

В) А (4;3) Д) С (1;2)

ІІ топ С) g(4)=5

1) у(х)=2х-7 функциясының мәні 7-ге тең. Аргументтің мәнін тап.

А) 12 С) 10

В) 4 Д) 7

3) у=-х+8 функциясының графигі қай нүктеге тиісті?

А) В (-1;9) С) Д (-3;1)

В) А (9;1) Д) С (1;2)

 

(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдір

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

 

 

Сабақтың тақырыбы

Сабақ 33-34

Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы

 Мақсаты мақсаттары

 Жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей білуін және координаталарын таба білу дағдысы мен іскерлігін жетілдіру. Біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.8

сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу

7.4.1.9

графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;

Сабақ күтілімі

Оқушылар:

Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттері туралы мағлұмат беру.

 Графиктерінің параллель, қиылысу және беттесе орналасуын ажырата білу.

Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттерін есептер шығаруда пайдалану.

Негізгі мағана мен түсініктер:

k-ның мәніне байланысты y=kx+l сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы туралы түсініктерін қалыптастыру

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттері туралы мағлұмат алады.

Графиктерінің параллель, қиылысу және беттесе орналасуын ажырата біледі

Алдыңғы оқу

 «20 сұрақ – иә не жоқ деген жауап» әдісі бойынша «Меніің елім» тақырыбына сұрақ-жауап

Жоспарланған  уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар
Басталуы 10 мин

1. Ұйымдастыру

2. Психологиялық ахуал жасау( Шаттық шеңбері)                                               2 мин

3..Үй тапсырмасын сұрау: Менің елім тақырыбына қатысты жаңа сөздерді қайталау (Ыстық доп)       5 мин

4.. Миға шабуыл.

Сұрақтар:

. 1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? y=_ ах+ b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды.

2) Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер.

 

3) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? Сызықтық функцияның графигі түзу болады.

4) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті.

5) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? y=kx функцияның графигін салу үшін  О(0;0)  нуктесінен басқа тағы бір  нүктенің координатасын табуға жеткілікті.

6) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель;

2) ордината  осіне параллель бола ма?

 

Ал, енді қорытынды жасасақ сызықтық функциясы

y= ах+b   формуламен беріледі, графигі – түзу , екі нукте арқылы  түзу        

 сызуға болады . y= kx функцияның графигін салу үшін  О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель.

 

https://www.youtube.com/watch?v=txYwvX_zibc   дидактикалық материалдар  
Ортасы 20 мин

 «Стоп-кадр» әдісі. 10 мин

сызықтық функцияның графигі-түзу демек, сызықтық функциялардың графиктері бір нүктеде қиылысады немесе параллель болады, немесе беттеседі

y=kх формуласымен берілген сызықтық функциялардың графиктері х-тің коэффициенттері әртүрлі  болғанда қиылысады;

х-тің коэффициенттері бірдей болғанда параллель; х-тің коэффициенттері тең және бірдей болғанда беттеседі.

 

 Мысалы, бір координаталар жазықтығына мына функциялардың графиктерін салайық.

     2

 


k=-

 

 


                                                                          -2

 

 

2) y=-

                                                                         1          A

                                                                                     3

Графиктер A(3;1) нүктесінде қиылысады

 

 


                                                                  y                                            

                                                                 2

                                                                 В

 

 

Графиктердің В(0;2) нүктесі                                                                  

арқылы өтеді.                                                              x

Кез келген y=kx+b сызықтық функциясының графигі координаталары (0;b) болатын нүкте арқылы өтеді. 

Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар

                                                                

 x-ке қатысты коэффициент  бірдей болғанда , параллель болады папараллель
x-ке қатысты коэффициенттер әртүрлі,  болғанда қиылысады;
y= x+b y= x+b    
 x-ке қатысты коэффициенттер тең,   және бірдей болғанда беттеседі


 

 

 

 

Сызықтық функциялар Теңдеудің түбірі Графиктерінің орналасуы
y=2x+1  және y=0,5x+4

Қорытынды:

y=1,5x+2  және 0y=1,5-2

Қорытыныды:

Мына функциялардың графиктері өзара қалай орналасқан:

Сызықтық функциялар Бұрыштық коэффициенті Графиктерінің орналасуы
1) y=x+ 2  және y=x -2 2) y= 2 x+ 4  және y= 8 x -2 3) y= -3 x -4  және y= -5 x +2 4) y= 5 x -3  және y= 5 x

2-деңгей тапсырмасы: №1389

Берілген функция Сызықтық функция
1 y = 2 x + 1  
2 y = -3 x + 9  
3 y = 4 x + 8  
4 y = -0,5 x + 6  
5 y = 6 x -3  
6 y = 1,5 x -2  

№1. Сызықтық функцияның формуласындағы сызықшаның орнына олардың графиктері параллель болатындай сандарды қойып жазыңыз:

1) y=4x-5 және y=__x-7                      3) y=7x-6 және y=__x-3

2) y=__x+3 және y=0.5x-7                4) y=__x-2 және y=0.8x+4

 

 
Аяқталуы 15 мин

Әр оқушыға қағаз қиықтары беріледі. Сол қиықтардың жалғасын дәл тауып, олардығ мағынасын ашып суреттерді құрастырғанда сыныптағы оқушылар 4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді.

Тапсырмалар Координаталық сәуле
1. [-2;4] және [1;6] сан аралығында кескінде

[-2;4]∩ [1;6]=

2. [- 6 ; 1 ] және [ 5 ; 11 ] сан аралығында кескінде

[- 6 ; 1 ]∩ [ 5 ; 11 ]=

3. [- 2 ; 3 ] және [ 1 ; 6 ] сан аралығында кескінде

[- 2 ; 3 ] U [ 1 ; 6 ]=

№1

Сызықтық функцияларының графиктерін салып, олардың өзара орналасуын анықтаңдар:

у=1,4х++2 және  у=х+2

у= -х+1,5 және    у=2х+3

у= 7+9х және    у=-9х-0,9

№2

 Егер у=3х+b y=4x+b y= -x+b y=2,2x+b сызықтық функцияларының графиктері 1) у=х+7,2 2) у=-5х+9 сызықтық функциясы графиктерімен бір нүктеде қиылысса, b санын табыңдар.

Функцияларының графиктері өзара орналасуы

 бізге не үшін қажет, ол қай салада жиі қолданылады? 

№ 4 

Екі айнымалысы бар теңдеуді ax+ by+c=0   түріне келтіріп, графигін салыңдар:

1) -9х + 2у -20 = -13х +7у

2) 2(х +2у) -7 = 3(х + у) +1

 № 4 Параллель, қиылысатын, беттесетін теңдеулердің арасынан сәйкестікті көрсетіңдер:

у=4+5х  у=3-4х

у= 2х-10 у= 6+5х

у= 9-12х у= 3х-10

 

 «Бір минут қана» немесе «Бағдаршам»                 3 мин                              

Кері байланыс. «Бас бармақ»                 3 мин

Үй тапсырмасы:

 

 
Жоспар

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?

Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

·  Сөздерден сөз тіркістерін, сөз тіркестерінен сөйлем құрастыру (графикалық органайзер)

·  Мадақтау, бағдаршам, бас бармақ, қалыптастырушы бағалау.

·  Әлемтану, Өнер, дене шынықтыру, орыс тілі.

· Сергіту сәтін жасату, партада отыру ережесін айту, АКТ-ны 5-7 мин көлемінде қолдану.

·  ЖЖЕ түсіндіру. Адами құндылықтарды түсіндіру. 





Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төменгі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?      

             

. Графигі бойынша сызықтық функцияныформуламен жазыңыз:

а түзуі;                                в түзуі;                           с түзуі:

деңгей тапсырмасы:

Бер: y=4m+5;       y=4m-6 ;         у =4 m – функциялары.

Ø Графиктерін бір координаталық жазықтықта салыңыз:

y=4m+5    х -2 -1 0 1 2

       у

y=4m-6    х -2 -1 0 1 2

       у

y=4m       х -2 -1 0 1 2

       у

Ø K1=___;        K2=___;           K3=___;

Ø Түзулердің өзара орналасуы: ___________________

:

Бер: y=2х-6 – сызықтық функция;

Ø К(0; 3) нүктесі арқылы өтетін түзудің формуламен берілуі:__________

Ø О(0; 0) нүктесі арқылы өтетін түзудің формуламен берілуі:_________

Функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта салыңыз

№1

 y= 8x-1    y=3-4x       y= -2+2x

    сызықтық функциясы ушін

а) функцияның графигіне параллель;

ә) функцияның графикпен қиылысатын;

б) графикпен беттесетін сызықтық функцияның

  формуласын жазыңдар.

 №2

y=2x-7 y=1,4+3x  y=x+3,5  y=x+3,5  y= -10,5+3x   y=3x-7

1) y=3+3x сызықтық ф/ның графигіне параллель;

2) y=2x-10 сызықтық ф/ның графигіне қиылысатын;

3) y=-5x-17,5 сызықтық ф/ның графигімен беттеседі.

№3 

 Функция графиктерінің қиылысу нүктелерінің координаталарын табыңдар:

 у=2+3х  және   у=8х+7

у= 1-3х  және    у=-х-1

у=1+7х және у=6х

№4 

Функцияларының графиктері өзара қалай орналасқан

у=10х және у=1-10х

у=-3х+9 және  у=-3х+9

у=4х-8 және   у=5х-8

№ 5 Функция графиктерінің қиылысатынын дәлелдеңдер

у=9+х және у= -х+6

у= -0,5х+13 және   у= 8+х

у= 6х-5,1 және   у=9х-6

Тақырыбы:

35-САБАҚ

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.2.4

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылар Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу ж/е оның графигі ұғымы жйлы түснік алады, оны қолданып есептер шығаруға үйренеді

 

 

Оқушылардың басым бөлігі:

Өткен тақырыппен байланыстырады;-Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығы артады.

Кейбір оқушылар:

Оқушылар жаңа тақырып жайлы малғұматтар алады ол туралы оқып үйренеді

 

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК) Ал, балалар, бүгінгі көңіл күйіміз жақсы екен, ендіше үй тапсырмасын тексеремін. Үй жұмысы қандай?

 

Математикалық диктант.

¨ у=-2х+2 теңдеуінің графигін салыңдар.

¨ у=2х+3 теңдеуінің графигін салыңдар.

Бекіту сұрақтарына оқушылар қолдарын көтеріп жауап береді:

v Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі қандай фигура болады?

v у = 0 болса, график қандай болады?

v х = 0 болса, график қалай болады?

1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?

2.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дің қасиеттерін айтыңдар.

3.Екі айнымалысы бар сыз-қ теңд-ң графигі қалай салынады?

 

 
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ) 

 

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің әрқайсысын тура теңдікке айналдыратын айнымалылардың мәндерінің жұбын сол теңдеулер жүйесінің шешімі деп атайды.

Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз-оның барлық шешімдерін табу немесе оның шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің графиктік, алмастыру, қосу тәсілдері бар.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді қарастырып отырмыз.

1 жағдай.

у = 0,5х+2

у = -1,5х+6 жауабы (2; 3)

егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, онда теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады.

ІІ жағдай.

Теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер өзара параллель

у = -0,5х+2

у = -0,5х-3

жауабы: шешімдері болмайды, Ø

егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер өзара параллель болса, онда теңдеулер жүйесінің шешімі болмайды.

ІІІ жағдай.

Жүйедегі теңдеулердің графигі болатын түзулер беттеседі.

7х+2у = 12

35х+10у = 60

егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер беттесетін болса, онда теңдеулер жүйесінің шексіз көп шешімі болады.

теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. Оқушылар тақтада орындайды.

 у = 2х

 х-у = 3 у = х-3

№1474 Оқушылар тақтада орындайды.

х+у=7

-х+2у=-4

№1475 Әр оқушы жеке орындап, көрсетеді.

 теңдеу жүйесін құру, теңдеулер жүйесінің шешімін табу.

2х+3у=12

-2х+у=-4 жауабы: (3;2)

1 топ. Теңдеулер жүйесіндегі графиктері болатын түзулер қиылысады

2 топ. Теңдеулер жүйесіндегі графиктері болатын түзулер өзара параллель болады.

3 топ. Теңдеулердің графигі болатын түзулер беттеседі

Графиктің суретін постерге жапсырып тапсырмалар бойынша өз ойларын жазып постерді қорғайды.Постерді смайлик пен бағалайды

 

  Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4;     Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)

Дәптермен жұмыс.   

1-тапсырма.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіп, оның бір ғана шешімі болатынын көрсетіңдер:

· X+2y=4 х+y=7

· -1,5x+y=6 -х+2y=-4

2-тапсырмаТеңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіп, қайсысының бір ғана шешімі бар екенін, қайсысының шешімдері болмайтынын анықтаңдар:

 

· Y=3x X-2y=0

· x+y=4 2x+y=-5

Презентациядан қосымша түсінік беріледі.

1 слайд. Егер бұрыштың коэффициенттері әр түрлі болса, түзулер қиылысады.

2 слайд. Бұрыштың коэффициентері тең болса параллель болады

3 слайд. Жүйедегі теңдеулер бірдей(тең) болса түзулер беттеседі.

Бекіту сұрақтары:
 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі деп нені айтады?ü
 Теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, осы теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады?ü
 Сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешкенде, қандай жағдайда жүйенің шешімі болмайды? Шексіз көп шешімі қандай жағдайда болады?ü

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

 

Пәні

Математика

Тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерін графиктік тәсілмен шешу

Сынып: 7

Сабақ 36

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

 

Оқушылардың теңдеуді, екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу тақырыбы бойынша алған білімдерін терең меңгеруіне, ақпараттық құзіреттілік тұрғысынан жетілуіне ықпал ету;

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.2.4

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Тақырыптардың негізгі ұғымдары мен міндеттері және мүмкіндіктерін меңгерту.есептер шығаруға дағдыландыру

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, тәсілдерін қолданып шеше алады

Оқушылардың басым бөлігі:

бір жүйеге біріктірілген екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің шешімдерінің ортақ болатынын білу. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шеше білу. Оқушылар векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады

Кейбір оқушылар:

Тақырыпты меңгеру барысында әр түрлі ойын элементі бар есептерді шығару арқылы қабілеті мен бейімділігін дамыта түседі, ептілікке үйренеді

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс




Ресурстар

Басталуы

 

Оқушылар бір бірлеріне "Серпілген сауал" әдісі бойынша сұрақтар қояды. Сол арқылы функция тарауын қорытындылаймыз. Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызамын.

Үй тапсырмасын сұрау арқылы сұрақ-жауап Миға шабуыл

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау апқылы оқушыларды диалогқа түсіру

 сұрақ-жауап ( ауызша фронтальды түрде)

1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер дегеніміз не?

2. Оның графигі қандай болады?

3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі дегеніміз не?

4. Теңдеулер жүйесін шешудің неше тәсілі бар?

5. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі графиктік тәсілмен шешу

 

Ортасы

 

Әр топқа қосымша мәліметтер және оқулықтарын беремін. сол арқылы "Өкіл" әдісін пайдаланып тарауды толық қорытындылаймыз. 3 топ бір бірін бағалайды

Мәтіндік есептер

А) Екі санның арифметикалық ортасы 19-ға тең, ал айырымы 4-ке тең. Осы сандарды
     тап.                                             

 Ә) Бір килограмм алма мен бір килограмм алмұрт 275 теңге. 3кг алма мен 4 кг
   алмұрттан 50тг арзан. Бір килограмм алма мен бір килограмм алмұрт бағасы қанша ?                                                                   

Б) Тіктөртбұрыштың ұзындығы енінен 3 см-ге ұзын. Ал оның периметрі -21 см.    
     Тіктөртбұрыштың ұзындығы мен енін тап.

 

Үлестірме қағаз 1-топ.:   2 -топ: 3 -топ:

Аяқталуы

Ой қозғау

Сабақ соңында тарау бойынша сұрақтар қою арқылы тарауды қорытындылаймыз

.Топпен Бәйге ойынын ұймдастыру арқылы пәнге деген қызығушылықтарын арттыру

теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіп, қайсысының шешімі болатынын, болмайтынын анықтау. Оқушылар жеке жұмыс істейді.
№1486 графикті пайдаланып шешімі болатынын, болмайтынын анықтау. Оқушылар жеке жұмыс істейді.
4=2у-х
36 жауабы: (4;4) бір шешімі бар.=6у+3х
4=2у-х
4 жауабы: (0;2) бір шешімі бар.=2у+х
1488 сызықтық теңдеулер жүйесін құру. Оқушылар жұппен жұмыс атқарады.
12=2х+3у
3 жауабы: (3;2)=-х+3у

12=2х+3у
5 жауабы: шешімі жоқ=2х+3у
12=2х+3у
36 шексіз көп шешімдері бар.=6х+9у
Карточкамен жұмыс.

Бекіту сұрақтары:
 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі деп нені айтады?ü
 Теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, осы теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады?ü
 Сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешкенде, қандай жағдайда жүйенің шешімі болмайды? Шексіз көп шешімі қандай жағдайда болады?ü

 

 

 

Үйге

Бақылау жұмысына дайындық жасау

 

бағалау

 

 

Соңғы 5 есеп бойынша:

4 -5 есеп -5

2-3 есеп - 4

1 есеп -3

Бағалау парағының қорытындысы шығарылады.

1 топ: Бүгінгі сабақта саған не ұнады?

2 топ: Бүгінгі сабақта не ұнамады?

3 топ: Өз мүмкіншілігіңді толық қолдана алдың ба?

3 топ: Келесі сабақта не өзгертер едің?

 

 

Кері байланыс

 
         

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?    

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

Тақырыбы

36-САБАҚ

у=ах2, у=ах3 және  (k≠0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.10

y функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;

7.4.1.11

функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;

7.4.1.12

 функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

У=ах2 және у=ах3 функциялары және оның графигі, қасиеттері туралы білімдерін меңгерту

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мазмұнын түсіну, оны өмірмен байланыстыруға , ой қорытындысын жазуға үйренеді

Кейбір оқушылар:

У=ах2 және у=ах3 функцияларының қасиеттерін біледі.

Функцияның графигін сала алады. 

Функцияның қасиеттерін практикада пайдалана біледі

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)

1. Функция деген не?

2. Функцияның анықталу облысы деген не?

3. Функцияның мәндерінің облысы деген не?

4. Сіздер қандай функциямен таныссыздыр? (  у = кх + b; у = кх; )

5. у = кх + b функциясының графигі не ? , оны салу үшін неше нүкте қажет (түзу сызық).

6. Функцияның графигін салуды орындамай –ақ төмендегі формула арқылы берілген графиктер қалай орналасқаны туралы айтамыз:

а) у = Зх + 2; у = 3 х ;  у = 3 х - 5;             ә) у = - 2х – 7 ; у = 2х ; у = - 2х + 5

 

 
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ) а)

у = х2  функциясының графигімен танысу және оны салу. .

Енді кесте бойынша у = х2 және у = 3х2 , у = (1/3)х2 функциясының графиктерін салып, салыстыр

3 ұғымын енгізу. Есеп қабырғасы 5 см болатын кубтың көлемін табу.(v=53)

Егеркубтың қырын х арқылы белгілесек, онда кубтың көлемі оның қырына тәуелді болады. Бұл тәуелділікті  у =х 3  функциясы деп белгілейік.  

 

 

Өзіндік жұмыс. а) у=-0,5x3 функциясы берілген. Нүктелердің қайсысы осы функцияның графигіне тиісті.
І қатар ІІ қатар ІІІ қатар
І А(-1;0) B(-2;4) C(0;-1)
ІІ D(2;-4) E(-2;2) F(-4;3)
ІІІ K(5;2) M(6;3) N(-1;0,5)

б) х-тің қандай мәнінде функцияның мәні 4 болады?

І қатар ІІ қатар ІІІ қатар
y=-0,5x+1 у=2x2 у=4x3

Венн диаграммасы пайдалану

Жаңа тақырыпты талдау және өзойларын ортаға салу үшін Венн диаграммасын пайдалану, ол үшін дайын материалдар тарату

  Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4;   №1Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)

(Қ)

Топтарға «Конверт-сұрақ» беремін. (қосымша 4)

Тапсырма:

1-топ: Берілген сызықтар қиылыса ма, қиылысса, неше нүктеде қиылысады ?

2-топ: Мына тұжырымдардың қайсысы дұрыс?

3-топ: У=х2 және у=х3

функциялары неше нүктеде қиылысады ?

4-топ: Төмендегі түзулердің қайсысы У=х2 функциясы графигінің симметрия осі болады?

 

.

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

5.1А бөлім: Функция

Сабақ 38-39

Күні:.

Сынып:  7

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы:

у=ах2, у=ах3 және  (k≠0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері

 

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.1.10

y функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;

7.4.1.11

функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;

7.4.1.12

 функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу

Сабақ мақсаттары

у=ах 2 у=ах 3 функциялары және олардың қасиеттері, графиктері тақырыптары бойынша алған білімдерін тиянақтау, жинақтау.































Жетістік критерийлері

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер

Есептер шығаруда ережелерді дұрыс анықтай білу дағдысын қалыптастырса

Құндылықтарды дамыту

Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. ( топтық, жұптық жұмыстарды, сыныппен жұмыста сыйластық қалыптастыру)

АКТ қ олдану да ғ дылары

Керектіақпараттыіздеу

Бастапқы білім

Жай бөлшектер туралы түсініктері бар

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар
  Басы 3 мин

І. Ұйымдастыру.

Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

 
5 мин

Фронтальді сұрау. Білімін актуалдандыру үшін

Үй тапсырмасын тексеру:

Функция деген не?

Функцияның анықталу облысы деген не?

Функцияның мәндерінің облысы деген не?

Сіздер қандай функциямен таныссыздыр? (  у = кх + b; у = кх; )

у = х2  функциясының графигі не ? , оны салу үшін неше нүкте қажет (түзу сызық).

Функцияның графигін салуды орындамай –ақ төмендегі формула арқылы берілген графиктер қалай орналасқаны туралы айтамыз:

а) у = Зх + 2; у = 3 х ;  у = 3 х - 5;             ә) у = - 2х – 7 ; у = 2х ; у = - 2х + 5

 

Виленкин Математика 5 сынып
     Ортасы   20 – мин      Оқушыларды сыни ойландыра отырып, диалогтық әдіспен жаңа тақырыптың мазмұнын ашу

Жаңа сабақ

функцияның графиктерін салу керек

«y =k/x функциясы және оның графигі» (10 мин) «ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз

Топ

у= -6/х функцияның графигін салу керек

 

х -6 -4 -3 -2 1 2 3 4 6
у =+1 +1,5 +2 +3 -6 -3 -2 -1,5 -1

 

2топ

у= 16/х функцияның графигін салу керек4

х -16 -12 -8 -4 -2 -1 1 2 4 8 12 16
у                        

 

 

 
Оқушыларды тақтаға шығарып жалпылай талдату   15 мин  

Жаңа сабақ түсініктерін нақтылау үшін жалпы сыныптық тапсырмалар орындау. Жалпы сыныптық жұмыс

 

 

. Математика 5 сынып
Түсініктерін одан әрі шыңдау мақсатында жұппен тізбектей жұмыстанады, өзара бағалау жүзеге асады.    15 мин

Жұптық жұмыс.

.1.Функцияның графигін сал:

а) у=-2х2 б) у=-3х2 в) у=2х3

2. Функцияның графигін сал:

· у=х2; у= (-1/3)х2; у=4х2.

· У=-х2; у=(1/4) х2; у=3х2.

 
Әр топқа бүгінгі мақсатқа жету үшін есеп беру оларды шығарып тақтада қорғау 10 + 2 мин

Топтық жұмыс

 

2)  у =2х 3 у =-2х 3 у = х 3 у =- х 3 функцияларының графиктерін салу.

.

 

 
мақсат бойыншаоқушылардың қаншалықты деңгейде меңгергендігін бақылау 7 мин

Жеке жұмыс

1. y=5x2 Функцияның x=3 болғандағы мәнін табыңдар.

А) 45 В) 50 С) 4,5 Д)54

2. х- тің қандай мәнінде y=x2 функциясының мәні 4-тен кіші болады.

А)-2 В)2 С)3 Д)1

3. y=x2 функциясы мен y=6 түзуінің қанша қиылысу нүктесі бар.

А) 1 В) 2 С) жоқ Д)бірнеше

4. х-ің қандай мәнінде y=x3 функциясының мәні -8 ден үлкен, бірақ 0-ден кіші болады.

А) -2 В) -1 С) 1 Д)2

5. Бір координаталық жазықтыққа y=x2 функциясының графигі мен y=x түзуін салыңдар. Осы қисықтардың қиылысу нүктесінің абсциссаларын анықтаңдар.

А) х=1 В) х= 0 С) х=0;1 Д)х=2

6. y=-6x2 функциясының графигін салыңдар. Функцияның өсу аралықтарын табыңдар.

А) (-∞;0) В) (+∞;0) С)0 Д) (0;+∞)

7. х- тің қандай мәнінде y=x2 функциясының мәні 9-дан үлкен болады.

А) х=4 В)х=3 С)х=2 Д)х=-3

8. y=x2 функциясы мен y=-3 түзуінің қанша қиылысу нүктесі бар.

А) 3 В)1 С) 0 Д)2

9. х-ің қандай мәнінде y=x3 функциясының мәні 0- ден үлкен, бірақ 8-ден кіші болады.

А) х=1 В) х=3 С)х=0 Д)х=5

10. Бір координаталық жазықтыққа y=x3 функциясының графигі мен y=x түзуін салыңдар. Осы қисықтардың қиылысу нүктесінің абсциссаларын анықтаңдар.

А) х=0;-1;1 В) х=0;1 С) х=1,2 Д)х=-1;2

  Контрольные и самостоятельные работы по математики    
Сабақтың соңы 3 - мин

Рефлексия

Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз.

Сабақтың күрделілігін бағала.

Сізге сабақ...

-жеңіл

-қарапайым

-қиын

Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз:

- толық меңгердім

- бүгінгі сабақты жартылай түсіндім

- бүгінгі сабақты түсінбедім

Сабақты қорытындылау.

   

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәне қ ауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар жанаманың қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолдана алады.

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды, ауытқу болған жоқ.

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Диалогтық оқыту

2: Топтық, жұптық жұмыс:Өзара бір-бірін бағалау

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: Өмірменбайланыстыесептердішығарту.

2:Сабақтыәртүрліформадаөткізу

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

                 

 




Дата: 2019-11-01, просмотров: 780.