Тексерілді:            Ержанова Р
Поможем в ✍️ написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Тақырыбы:

Вариациялық қатар

Күні,айы:22.12.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Кудратуллаев М

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.3.1

басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Анықтамаларды пайдалана отырып есептерді шешу арқылы тақырыпты өз бетерінше игереді

Оқушылардың басым бөлігі:

Есептерді шешу арқылы жаңа материлға дайындықтары жетіледі.

Кейбір оқушылар:

Тақырыпты меңгере отырып есептерді дұрыс шешуге қалыптасады

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)

 

 
Сабақтың ортасы (6- 35 минут)

(МК,Ұ)

Вариациялық қатар деп - қарастырылған жиынтықтағы бірліктердің орналасу заңнамасын көрсететін сандар қатары. Берілген жиынтықта жекеленген варианттар қанша рет кездесетінін көрсететін санды жиілік немесе вариант салмағы деп атайды. Оны р немесе f әріптерімен белгілейміз. Жиіліктің мөлшері берілген жиынтықтың көлеміне тең. мұндағы - вариациялық қатардың жиілігі, n - іріктелген жиынтықтық көлемі. Вариациялық қатарды табу үшін ең алдымен оның классын анықтау керек, екінші интервалын немесе жиынтықтың минимальды вариантынан максимальды вариантқа дейінгі аралығын анықтайды. Класстық интервалдың ұзындығы жиынтықтың максимальды варианты мен минимальды вариантының айырмасының топ санының қатынасына теңдігімен (К) анықталады:

Тапсырма 1. Сиырлардың тірі салмағы (кг) бойынша төменде берілген мәліметтер бойынша вариациалық қатар құру:

 

    1. Үрмебұршақтың тұқымының(20 – 30 дана) ұзындығын өлше; 2. Вариациялық қатар құру, ондағыV – тұқымның ұзындығы, Р – кездесу жиілігі.Кесте толтыр.  
V                            
P                            

 

3. Вариациялық қисық сызық құру. Қисық сызықта ең жоғарғы нүктесін белгіле.

P

4. Сыныптастарыңның, достарыңның бойын.

5. Алынған мәліметтерді дәптерге жаз.

6. Бойының ұзындығы бірдей оқушылардың санына анықта.

7. 2-кестені толтыру.

8. Өзгергіштіктің графикалық бейнесін көрсететін вариациялық қисық сызық құр. Горизонталь сызықта оқушылардың бойының ұзындығы, ал вертикаль сызықта – бойы бірдей оқушылардың саны.

9. Орташа көрсеткішті f = n / N формуласы арқылы анықтау:f – кездесу жиілігі, n – бойлары бірдей оқушалар саны, N – сыныптағы оқушылардың жалпы саны.

10. Қорытынды жаса.

 

Кесте «Зерттеу нәтижесі»:

 

Оқушылар саны Кездесу жиілігі
   

 

11.Кез келген өсімдіктің 20 дана жапырағының ұзындығын өлшеп, мәліметтерін жаз.

12. Қарастырылатын белгі бойынша ұқсас дарақтар саны.

13. Вариациялық қатар құру–алынған мәліметтерді кестеге толтыру, бірінші жолға жекелеген белгілер(v), ал екінші жолға –әр белгінің кездесу жиілігі (р)


Жапырақ ұзындығы(V) 3 см 4см 5см 6см    
Дарақтар саны (Р)            

 

  Оқулық   Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4;   №1Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 35-40мин)

(Қ)

 а) вариациялық қатар дегеніміз не?

б) вариациялық қатарды сипаттайтын белгілер?

в) қандай жағдайда жай вариациялық қатарды құрады?

г) топтастырылған вариациялық қатар қандай жағдайда құрады?

д) топтастырылған вариациялық қатар құру кезеңдері?

е) топтастырылған вариациялық қатарда топ саны қалай анықталады?

ж) вариантаның топ аралығы қалай табылады?

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?  

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

         

 

Жалпы баға (мұғалімнің рефлексиясы)

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да , оқу туралы да ?)

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік \ қиындықтары туралы нені білдім ,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Сабақ бойынша тәлімгердің кері байланысы   Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз . Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз .
Сабақ мақсаттары \ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ?  
 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме ?  
Жеткізбесе неліктен ?    
 Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?    
 Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?    
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ? Неліктен ?  

 

Тәлімгер:                          Раззақова Ш 

Тақырыбы: 42-САБАҚ

Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік.

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.3.2

нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;

7.3.3.3

статистикалықдеректердіжинаужәнеоныкестетүріндекөрсету;

7.3.3.4

таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету

7.3.3.5

кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Абсолютті және салыстырмалы жидікпен таныстыру, игерту

Оқушының ой-өрісін, өзіндік іс-әрекетіне жауап беру дағдысын қалыптастыру Оқушылардың басым бөлігі:

Абсолюттік жиілік, салыстырмалы жиілік және интервалды жиілік кестелерін толтыруды үйрету.

Кейбір оқушылар:

 жиілік диаграммасындағы мәліметтерді бүкіл сыныпқа таныстырады және өз мәліметтерін таныстыруға қалай жеткенін сипаттай алады

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК) .Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу

(сөйлесу).

 

 

 
 Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ)  

Кездейсоқ шаманың барлық қабылдайтын мәндерінің жиынын жалпы жиынтық дейміз.Көп жағдайларда жалпы жиынтықтың әрбір элементін өңдеп зерттеу мүмкін бола бермейді.Мұндай жағдайларда оның кездейсоқ алынған бір бөлігінің элементтерін зерттеп, алынған қасиеттерді жалпы жиынтықтың қасиеті ретінде қабылдайды. Мұнда жалпы жиынтықтың кездейсоқ алынған бөлігін таңдалым деп атайды.

Кездейсоқ шаманың мүмкін болатын мәндерін біліп қана қоюмен кездейсоқ шаманы толық сипаттай алмаймыз. Ол үшін әрбір жеке мәндерінің байқалу жиілігін білу қажет. Мысал: Мұғалім 8 сыныпта оқитын 40 оқушыға математика сабағынан 9 есептен тұратын тест жұмысын өткізді және тексерген кезде әр оқушының неше есепті дұрыс орындағанын белгілеп отырды, сонда мынадай тізбек шыққан. Бұл кездейсоқ шамалар:

6, 5, 4, 0, 4, 5, 7, 9, 1, 6, 8, 7, 9, 5, 8, 6, 7, 2, 5, 7, 6, 3, 4, 4, 5, 6, 8, 6, 7, 7, 4, 3, 5, 9, 6, 7, 8, 6, 9, 8, 6, 5, 4, 0, 4, 5, 7, 9, 1, 6, 8, 7, 9, 5, 8, 6, 7, 2, 5, 7, 6, 3, 4, 4, 5, 6, 8, 6, 7, 7, 4, 3, 5, 9, 6, 7, 8, 6, 9, 8

Мәліметтерді талдау оңай болу үшін ,реттеп орналастырайық

0, 1, 2, 3, 3, 4, 4, 4, 4, 4,5, 5, 5, 5, 5, 6, 6, 6, 6, 6, 6, 6, 6,

7, 7, 7, 7, 7, 7, 7, 8, 8, 8, 8, 8, 9, 9, 9, 9.

Алынған мәліметтерді кестеге түсірейік. Бірінші қатарда кездейсоқ шаманың мүмкін мәндері, ал екінші қатарда осы санның қатарда неше рет қайталанғаны көрсетілген. 

Дұрыс шығарылған есептер саны 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Абсолют жиілік 1 1 1 2 5 6 8 7 5 4

Бұл абсолют жиілік кестесі деп аталады.

Жиіліктердің қосындысы тексерілген жұмыстың жалпы санына тең 40.

Жалпы, жиіліктердің қосындысы қатардағы мәліметтердің жалпы санына тең болады. Бұл мысалдағы кездейсоқ шама- дискретті шама.














Салыстырмалы жиілік

 Кейде абсолют жиілік кестесінің орнына салыстырмалы жиілік кестесін толтырады. Салыстырмалы жиілік деп жиіліктің қатардағы шаманың жалпы санына қатынасын немесе(жалпы мәліметтер санына) проценттік қатынасын айтады. Біздің мысалда шаманың жалпы саны ( жалпы мәліметтер саны) – ол оқушы саны, яғни 40.

Мысалы 9 балл жинаған оқушылар санын сипаттайтын салыстырмалы жиілікті есептейік: 4 : 40*100=0,1*100=10

Дұрыс шығарылған есептер саны 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Салыстырмалы жиілік % (n:40*100) 2,5 2,5 2,5 5 12,5 15 20 17,5 12,5 10

Салыстырмалы жиіліктер қосындысы 100% болады.

 

Оқулық Аудидиск: №1Жұмыс дәптері Сабақтың соңы( 41-45мин)

(Қ) Топтық жұмыс

 

Интервалдық қатар мысалы.

Мысалы: Электрлампаларының жарамдылық мерзімін анықтау мақсатында 50 электрлампасының жану ұзақтығы тексерілген. Тексеру қорытындысы бойынша кесте толтырылды.

Жоғарыда үздіксіз кездейсоқ шаманың кестеде берілуі көрсетілген.

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

 

Тақырыбы: 43-САБАҚ

Жиілік кестесі

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.3.2

нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;

7.3.3.3

статистикалықдеректердіжинаужәнеоныкестетүріндекөрсету;

7.3.3.4

таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету

7.3.3.5

кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, салыстырмалы және абсолюттік жиілік ұғымын біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Арифметикалық орта, мода, медиана, абсолюттік және салыстырмалы жиілік кестесін құрып есептеулерді біледі

Кейбір оқушылар:

Статистикалық сипаттамалардың төрт түріне байланысты есептер шығарту, яғни сабақты бекіту.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Қорытынды Кубизм стратегиясы
Ауызша сұрақтар сұрау:
1. Статистикалық сипаттама не үшін қажет?
2. Статистикалық сипаттаманың неше түрін білесің?
3. Абсалют жиілік не үшін қажет?
4. Абсалют жиілік дегеніміз не, ережесін айт?
5. Өзгеріс ауқымы деген не?
6. Медиана дегеніміз не?

 
 Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ) 1

2. Практикалық жұмыс

а) Сызғыш көмегімен қарындаш ұзындығын өлшеу және абсолют қателігін анықтау орындау алгоритмі:

1. Сызғыштың бөлік құнын анықта.

2. Сызғыш көмегімен қарындаш ұзындығын өлше.

3. Бүтінге дейінгі дәлдікпен дөңгелекте.

4. Абсолют қателігін анықта

в) Транспортирдің көмегімен бұрыштың градустық өлешемін өлшеудің дәлдігін анықтау орындау алгоритмі:

1.Транспортир бөлігінің құнын анықта.

2. Транспортир көмегімен бұрыштың градустық өлшемін анықта.

3. Жуық мәнін анықта

4. Ондыққа дейінгі дәлдікпен дөңгелекте

5. Жуық санның абсолют қателігін анықта

6. абсолют қателікті жуық санның модуліне бөл

 

  Оқулық Аудидиск:   Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)

Шығармашылыққа тапсырма:

Тест

1. Жуық мәнді анықтаңдар:

А. Ауа температурасы 14 C; С. 1 кг құмшекердің бағасы 120 тг;

В. Үйде 9 қабат бар; Д. Пойыз 20 сағат 20 мин-та келеді.

2. 8,231 санын жүздік үлеске дейін дөңгелектеп, абсолют қателігін табыңбар.

А. 0,1; В. 1; С. 0,01; Д. 0,11.

3. 0,001 дәлдікпен 6 бөлшегін ондық бөлшекке айналдырыңдар.

А. 6,222; В. 6,223; С. 6,221; Д. 6,220.

4. Қай өлшем дәлірек?

А.81 м (±0,2 м); В. 81 м (±0,02 м);

С. 81 м (±1 м); Д. 81 м (±0,15 м);

5. 19,23 санын бірлік үлеске дейін дөңгелектеңдер. Салыстырмалы қателікті табыңдар

А. ≈ 0,12; В. ≈ 0,98; С. ≈ 0,97; Д. ≈ 0,012.

 

 (Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           
Тақырыбы:44-45-САБАҚ -

Жиілік алқабы

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.3.6

таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;

7.3.3.7

кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылар мысалдар арқылы статистикалық мәлімерттерді қалай кескіндеуді үйреніп ,есеп шығаруды қолдана білуге бейімделеді

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар мысалдар арқылы статистикалық мәлімерттерді қалай кескіндеуді үйреніп ,есеп шығаруды қолдана біле.

Кейбір оқушылар:

Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту

 

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі«Кім шапшаң?» ойынын ойнату арқылы оқушылардың білімдерін жан-жақты тексеру.

сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):

1. Кездейсоқ оқиғалар дегеніміз не?
2. Ақиқат оқиға дегеніміз не?
3. Мүмкін емес оқиға дегеніміз не?
4. Математикалық статистика қай мақсатта қолданылады?
5. Санды мәліметтер қандай мақсатпен реттеледі?
6. Математикалық статистиканы қандай жағдайда қолданған ыңғайлы?

 

 Сабақтың ортасы (6-40 минут)

 

 

Оқулық   Аудидиск: 1.7.1; 1.7.3;   №1жұмыс дәптері   Қосымша тапсырма:1.7    

Сабақтың соңы( 41-45мин)

 Тапсырма

 

Сыныптағы математика пәнінен соңғы екі бақылау жүмысының нәтижелерін нүктелі және бағанды диаграммаға орналастыр
Мектепте оқылатын пәндер тізімін құрыңдар. Олардың бір аптадағы жиілік кестесін құрыңдар Үйренгендерін қолданып есеп шы ғарады.

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

         

 

Пән:

Күні:.














Сынып: 7

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: .

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сабақ 46

Есеп шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.3.6

таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;

7.3.3.7

кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

статистикалық мәліметтерді жинақтау, оларды нышандарына қарай топтау, олардың әдістері мен тәсілдерін және топқа бөлу белгілері мен принциптерін, қайта топтауды, таратпалы қатарлар, сонымен қатар статистикалық кестелерді оқыту.

Көптеген оқушылар:

Тақырыпты түсініп оқып, талдай білуге жағдай жасайды, бір-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді

Кейбір оқушылар: Оқушылар тақырыптың мағанасын біледі, түсінеді , өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады

Жетістіккритерийлері

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді, бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосады және азайта алады,бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады

Тілдікмақсаттар

 

Құндылықтардыдарыту

Оқушыларды ойландыруға, ойын жеткізе білуге белсенділігін көтеруге дағдыландыру

Пәнаралықбайланыстар

Математика

АКТ қ олдану да ғ дылары

 

Бастапқы білім

Статистика

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы  

Ø Ұйымдастыру.

Ø Оқушыларды түгелдеу.

Ø Дайындығын тексеру

 
Сабақтыңортасы  

Тапсырма №2

Мектептегі 40 оқушыға жүргізілген сауалнама нәтижесі бойынша, әр оқушының бір апта ішінде қанша уақытын үйірмелерге арнайтыны анықталды. Алынған мәліметтер:

5, 1,5, 0, 2,5, 1, 0, 0, 2, 2,5, 3,5,4, 5, 3,5, 2,5, 0, 1,5, 4,5, 3, 3, 5,

3,5, 4, 3,5, 3, 2,5, 2, 1, 2, 2, 4,5,4, 3,5, 2, 5, 4, 2, 2,5, 0, 0, 3.

Алынған мәліметтер үшін жиілік кестесін толтырыңыз және мәліметті полигон түрінде беріңіз. Реттелген қатар
0, 0, 0, 0, 0, 0, 1, 1, 1.5, 1.5, 2, 2, 2, 2, 2, 2, 2.5, 2.5, 2.5, 2.5,
2.5, 3, 3, 3, 3, 3.5, 3.5, 3.5, 3.5, 3.5,4, 4, 4, 4, 4.5, 4.5, 5, 5, 5, 5
№1 а) Берілген полигон бойынша абсолюттік жиілік кестесін толтырыңыз.

  ә) Салыстырмалы жиілік кестесін толтырыңыз.

 

№2 

Қазақ алфавитінің А-дан Я - ға дейінгі әріптерін кестеге орналастырыңдар және қандай да бір әдеби кітаптағы мәтіннің 1 бетін таңдап алып, әріптердің әдеби мәтінде жиі кездесуін зерттеңдер. Әріптердің қайсысы жиі,сирек,шамамен бірдей кездеседі? Алынған нәтижені жолдастарыңның алған нәтижесімен салыстыруға мүмкіндік беретін гистограмма салыңдар.

 

 
Сабақтыңсоңы

Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау

№1.Жұмыс күнінің ұзақтығында 5 жұмысшы бірдей өнім дайындайды. Өнімді дайындауда бірінші жұмысшы – 20 минут, екіншісі – 18 минут, үшіншісі – 19 минут, төртіншісі – 22 минут, бесіншісі – 24 минут жұмсады.

Бір өнімді дайындауға жұмысшылар мен орташа қанша уақыт жұмсалғанын анықтаңыздар.

№2.Зауыттың жұмысшылары бір бөлшекті дайындауға уақыт шығынын зерттеу мақсатында 10 пайыз кездейсоқ қайталанбайтын таңдау жүргізілді, нәтижесінде уақыт шығыны бойынша бөлшектерді келесідей бөлу алынады:

Бір бөлшекке уақыт шығыны, Минут Бөлшектер саны, дана
10 – ға дейін  
10 – 12  
12 – 14  
14 – 16  
16 және одан жоғары  
Жиыны  

Осы берілген мәліметтер негізінде есептеңіздер:

1. бір бөлшекті дайындауға орташа шығындар;

2. ауытқудың орташа шаршысын (дисперсия) және орташа шаршылық ауытқуды;

3. өзгерменің коэфициентін;

4. зауытта бір бөлшекті дайындауға кететін уақыттың орташа шығындар күтілетін мүмкін шекаралары және таңдау орташаның 0,954 ықтималдығымен шекті қатесін;

5. таңдау үлесінің 0,954 ықтималдығымен шекті қатені және 10 – нан

 

Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәне қ ауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақбойынша рефлексия

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?




1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?

             

 

Тақырыбы:

Сабақ 47

№2 бақылау жұмысы

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.4.1.2

жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;

5.4.1.3       

берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушыларға өтке тақырыптар туралы түсініктерін жетілдіру арқылы есептер шығартуға дағдыландыру.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мазмұнын түсіну, оны өмірмен байланыстыруға , ой қорытындысын жазуға үйренеді

.

Кейбір оқушылар:

Оқушылардың ойлау қабілетін,пәнге деген қызығушылығын артады. Ауызша,жазбаша тез есептеуге дағдыланады.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)

Қайталау оқу- анасы ». Ауызша сұрақ- жауап алу.

1.

 

 
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,

 

.

  Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4;   №1Жұмыс дәптрі
Сабақтың соңы( 41-45мин)

(Қ) Жаңа білімді тексеру.

Бекіту сұрақтары:

1.

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

 

Пән:

Күні:.

Сынып: 7

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: .

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сабақ 48

Есеп шығару Қатемен жұмыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.3.6

таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;

7.3.3.7

кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Жуық сандар туралы түсініктерін дамытады қалыптастыды   

Көптеген оқушылар:

Тақырыпты түсініп оқып, талдай білуге жағдай жасайды, бір-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді

Кейбір оқушылар:

Оқушылар абсалюттік қател пен жуық сандар ұғымын біледі, түснеді және есеп шығаруда пайдаланады

Жетістіккритерийлері

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді, бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосады және азайта алады,бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады

Тілдікмақсаттар

 

Құндылықтардыдарыту

Оқушыларды ойландыруға, ойын жеткізе білуге белсенділігін көтеруге дағдыландыру

Пәнаралықбайланыстар

Математика

АКТ қ олдану да ғ дылары

 

Бастапқы білім

Статистика

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы  

Ø Ұйымдастыру.

Ø Оқушыларды түгелдеу.

Ø Дайындығын тексеру

 
Сабақтыңортасы  

Тапсырма №2

Мектептегі 40 оқушыға жүргізілген сауалнама нәтижесі бойынша, әр оқушының бір апта ішінде қанша уақытын үйірмелерге арнайтыны анықталды. Алынған мәліметтер:

5, 1,5, 0, 2,5, 1, 0, 0, 2, 2,5, 3,5,4, 5, 3,5, 2,5, 0, 1,5, 4,5, 3, 3, 5,

3,5, 4, 3,5, 3, 2,5, 2, 1, 2, 2, 4,5,4, 3,5, 2, 5, 4, 2, 2,5,  0, 0, 3.

Алынған мәліметтер үшін жиілік кестесін толтырыңыз және мәліметті полигон түрінде беріңіз. Реттелген қатар
0, 0, 0, 0, 0, 0, 1, 1, 1.5, 1.5, 2, 2, 2, 2, 2, 2, 2.5, 2.5, 2.5, 2.5,
2.5, 3, 3, 3, 3, 3.5, 3.5, 3.5, 3.5, 3.5,4, 4, 4, 4, 4.5, 4.5, 5, 5, 5, 5
№1 а) Берілген полигон бойынша абсолюттік жиілік кестесін толтырыңыз.

  ә) Салыстырмалы жиілік кестесін толтырыңыз.

№2 

Қазақ алфавитінің А-дан Я - ға дейінгі әріптерін кестеге орналастырыңдар және қандай да бір әдеби кітаптағы мәтіннің 1 бетін таңдап алып, әріптердің әдеби мәтінде жиі кездесуін зерттеңдер. Әріптердің қайсысы жиі,сирек,шамамен бірдей кездеседі? Алынған нәтижені жолдастарыңның алған нәтижесімен салыстыруға мүмкіндік беретін гистограмма салыңдар.

 

 
Сабақтыңсоңы

Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау

№1.Жұмыс күнінің ұзақтығында 5 жұмысшы бірдей өнім дайындайды. Өнімді дайындауда бірінші жұмысшы – 20 минут, екіншісі – 18 минут, үшіншісі – 19 минут, төртіншісі – 22 минут, бесіншісі – 24 минут жұмсады.

Бір өнімді дайындауға жұмысшылар мен орташа қанша уақыт жұмсалғанын анықтаңыздар.

№2.Зауыттың жұмысшылары бір бөлшекті дайындауға уақыт шығынын зерттеу мақсатында 10 пайыз кездейсоқ қайталанбайтын таңдау жүргізілді, нәтижесінде уақыт шығыны бойынша бөлшектерді келесідей бөлу алынады:

Бір бөлшекке уақыт шығыны, Минут Бөлшектер саны, дана
10 – ға дейін  
10 – 12  
12 – 14  
14 – 16  
16 және одан жоғары  
Жиыны  

Осы берілген мәліметтер негізінде есептеңіздер:

1. бір бөлшекті дайындауға орташа шығындар;

2. ауытқудың орташа шаршысын (дисперсия) және орташа шаршылық ауытқуды;

3. өзгерменің коэфициентін;

4. зауытта бір бөлшекті дайындауға кететін уақыттың орташа шығындар күтілетін мүмкін шекаралары және таңдау орташаның 0,954 ықтималдығымен шекті қатесін;

5. таңдау үлесінің 0,954 ықтималдығымен шекті қатені және 10 – нан

 

Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәне қ ауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақбойынша рефлексия

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?




1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?

             

 

 

 

Күні:

Сыныбы: 7-сынып

Тақырыбы:

Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары

Сабақ 49

Мұғалімнің есімі:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.10

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

7.2.1.11

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

Негізгі мақсаттары

Қысқаша көбейту формулалары туралы түсініктерін кеңейту, екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі туралы түсінік беру, ережесі және формуласымен таныстыру,  

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын пайда-ланып, ол формуланы өрнектерді ық-шамдауда қолдана білу бейімділігін қалыптастыру

Оқушылардың басым бөлігі:                          

Көпмүшелерді көбейткіштерге көрсетілген формулаларды кері тәртіпке қолдана білу қабілетін қалыптастыру,оқушылардың шығар-машылық ізденісін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету

Кейбір оқушылар:

Тақырып бойынша мысал келтіреді, оны шешеді, өз сөзімен баяндайды, қорытынды жасайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары танып біледі ;

Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары  туралы түсінік қалыптасады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының қалыптасуына көз жеткізеді

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Топқа бөлу барысында жағымды психологиялық ахуал тудырамын. Балалармен бірге топ ережесі құрылады.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша:

Ережелер, есептер шығару: №980-982, №992-997, №1005.

Алдыңғы тақырып

(меңгерген дағдылар)

Статистикалық мәлоіметтерді жинақтап  табуды орындайды, түсіндіреді.

Жоспар

Жоспар- ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар

Ресурстар

 

ескертпелерді жазыңыз)

Басталуы: ... минут   ... минут   ... минут

Ынтымақтастық атмосферасы мен көтерінкі көңіл-күй: ...

 

Топқа бөлу: ...

Зейінді шоғырландыру: ...

Композициялық талдау жасау арқылы сұрақ жауап өткізу

Үй тапсырмасын кайталау

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады

а) Бірмүше дегеніміз не?

ә) Көпмүше дегеніміз не?

б) Коэффициент дегеніміз не?

в) Бірмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?

г) Екі өрнектің квадраттарының айырымы неге тең болады?

1) Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілін қолданады?

2)Көпмүшелерді көбейту ережесін айтындар

3)Есеп шығару :

1. (2а-3в)(2а+3в)

2. (8х+9у)(8х-9у)

3. (7m-8n)(7m+8n)

 

Ортасы: ... минут

Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады.

Жаңа тақырыпты түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең.

 (а-в)(а+в)=а22 немесе а22=(а-в)(а+в)

Оқушы рефлексиясы: «Бармақ» әдісі бойынша.

Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді

Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады,ойланады.Өзгелерді тыңдай отырып , өз білімін толықтырады. Ізденеді.

І топ: Екі өрнектің айырамасынның олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең.

(а-в)(а+в) =а2 + ав – ав – в2 = а2 – в2   

ІІ топ: Екі өрнектің квадраттарының айырамасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. а2 – в2 =   (а-в)(а+в)

Оқушы рефлексиясы: «Плюс-минус-қызықты» әдісі бойынша

Тапсырма

. Есептендер:

1) 552-452=(55-45)(55+45)=10·100=1000

2) 642-362=(64-36)(64+36)=18·100=1800

3) 862-142=(86-14)(84+14)=72·100=7200

4)3282-1722=(328-172)(328+172)=156·500=78000

2 - 2 =( - )( + )= ·6=8

Көбейтуді орындандар:

a- a+ =

2)

3)(3mn+1)(3mn+1)=9m2n2-1

Критерийалды бағалау:

Критерийлер Бағалау
1    
2    
3    

Тапсырма №992-997.

Критерийалды бағалау:

Т.б.

Аяқталуы ... минут

Карточкамен жұмыс:

№1 кеспе қағаз

(m-4)(m+4)

№2 кеспе қағаз

(x-1)(x+1)

№3 кеспе қағаз

(3a-b(3a+b)

№ 4 кеспе қағаз

(6m-5n)

№5 кеспе қағаз

(-x-5)(-x+5)

№6 кеспе қағаз

c2-16n2

№7 кеспе қағаз

169z2-144

№8 кеспе қағаз

g2-4r2

№9 кеспе қағаз

v2+25+(m+5)(m-5)

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Мұғалім жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, жұмыс орыны жинастырылады.

Көрме: Оқушылар жасаған жұмыстарын қабырғаға ілу арқылы көрме ұйымдастырады. Барлық оқушылар достарының жұмыстарымен танысады.

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай

Жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай жасайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс.

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері.

АКT байланыстары.

Құндылықтардағы

Байланыс.

Фармативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, сарамандық жұмыстар беру арқылы қаблетті оқушыларды дамытамын.

«Бармақ» әдісі бойынша, «Плюс-минус-қызықты» әдісі бойынша бағалау және критерий бойынша өзін-өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау.

Геометрия(сандарды кескіндеу), физика(өлшем бірліктер), латын тілі алфавиті (белгісіз сандарды белгілеу).

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

Шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға

жазыңыз.(Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.)

Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.

               

 

 

Дата: 2019-11-01, просмотров: 1112.