Тексерілді:             Ержанова Р
Поможем в ✍️ написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Тақырыбы:

Сабақ 23

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу

Күні,айы:25.10.17ж

Мұғалімнің аты-жөні: Кудратуллаев М

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.12

алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылар көпмүшені көбейткіштерге жіктеу жайлы түснік алады, оны шығаруда  пайдаланып көбейткіштерге жіктеуді үйренеді

Оқушылардың басым бөлігі:

Көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілін еске түсіре отырып, есептер шығару біліктілігін арттыру

Кейбір оқушылар:

Оқушылардың бірмүше, бірмүшенің стандарт түрі, көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу жөнінде алған білімдерін тиянақтайды

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық.
. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып,

жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

. Амандасу, санау арқылы топқа бөлу

Оқушылар санау бойынша топқа бөлінеді

1. Көпмүше дегеніміз не?
2. Көпмүшенің мүшелері дегеніміз не?
3. Көпмүшелерді қалай қосамыз?
4. Бірмүшені көпмүшеге қалай қосамыз?
5. Бір көпмүшеден екінші көпмүшені азайту дегеніміз не?
6. Қөпмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?
7. Көпмүшені бірмүшеге бөлу дегеніміз не?
8. Көпмүшені көбейткіштерге қалай жіктейміз?

 

 
Сабақтың ортасы (6- 35 минут)

(МК,Ұ),

Әр топтан топ басшысы ортаға шығады арнайы тапсырмалар беріледі

Топ басшылары өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды

1)Көбейтуді орындаңдар:

 (2-х)(3-х)=(х+2)(х-5)

 а)-12а^2-5а+2

 б)12а^2-5а+2

 в)-12а^2+2

 г)-12а^2+11а+2

 2)Көпмүше түріне келтіріңдер:

 (3х-2)(-х^2+х-4)

 а)-3х^2+5х^2-10х-8

 б)-3х^2+3х^2-14х+8

 в)-3х^2+3х^2-12х

 г)-3х^3+5х^2-14х+8

 3)Өрнекті көпмүше түрінде жазыңдар:

 1-(2у-3)(у+2)

 а)-2у^2-у+7

 б)2у^2+у-7

 в)-2у^2+у-5

 г)2у^2-у+7

 4) Өрнектің мәнін табыңдар:

 (а-7)(а+4)-(а+2)(а+1), егер а=-1/3

 а)-30

 б)-28

 в)-32

 г)-26

 

 Дұрыс жауаптары: 1) а; 2)г; 3)а;

Топты қ ж ұ мыс

Әр топқа тапсырма таратылады

1. 2ху-3хz+px

                   x=10; y=5; z=3; p=2

2xy-3xz+px=x(2y-3z+p)=10(2·5-3·3+2)=10·3=30

2. 12a-24b=12(a-2b)

3. 5mn2+4np=n(5mn+4p)

4. 10ab+5b-30bc=5b(2a+1-6c)

5. x(a-5)+(5-a)-a(5-a)=x(a-5)-(a-5)+a(a-5)=(a-5)(x-1+a)

6. 9a(b-a)-27a2(a-b)=9a(b-a)+27a2(b-a)=(b-a)(9a+27a2)=9a(b-a)(1+3a)

7. 1) x2-2x=0                                  2) 3x(1-x)2-x2(1-x)=0

   x(x-2)=0                                 x(1-x)(3(1-x)-x)=0

   x=0, x-2=0                                         x(1-x)(3-3x-x)=0

           x=2                                x(1-x)(3-4x)=0

                                                                  x=0, 1-x=0, 3-4x=0

                                                                         x=1, -4x=-3

                                                                                         x=

 

  Оқулық Аудиодиск:                                                         1.2.1 : 1.2.3:     осымша тапсырма:1.2.    
Сабақтың соңы( 35-40мин)

Кубизм әдісі

6 қырлы күбикке сұрақтар жазу

Осы әдіс бойынга жаңа тақырып төңірегінде сұрақтар дайындау

Топпен жұмысм

1. 2xy-3xz+px=x(2y-3z+p)

2. 12a-24b=12(a-2b)

3. 5mn2+4np=n(5mn+4p)

4. 10ab+5b-30bc=5b(2a+1-6c)

5. x(a-5)+(5-a)-a(5-a)=x(a-5)-(a-5)+a(a-5)=(a-5)(x-1+a)

6. 1) x2-2x=0                                     

   x(x-2)=0                                    

   x=0, x-2=0                                           

           x=2

Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер беріледі.      

1)  (а+9)2+2а(а+9)=(a+9)(a+9)+2a(a+9)=(a+9)(a+9+2a)=(a+9)(3a+9)

2) 30x80+80x30=2x30(15x50+40)

3) x2(b-2)+y(2-b)=x2(b-2)-y(b-2)=(b-2)(x2-y)

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

 

Тақырыбы:

Сабақ 24

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.13

көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларды қолдана білу, өз білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету.

Оқушылардың басым бөлігі:

Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып, рационал өрнектерді теңбе-тең түрлендіруге есептер шығаруға дағдыланады.

Кейбір оқушылар:

Ой-өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару,іскерліктерін дамыту , теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)

«Егер мен» ойыны

 арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді

Үйге берілген тапсырма сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Тақтадағы сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау, соңына егер мен ойыны арқылы топптар өзера талқыласады

1) Қысқаша көбейту формулаларын тексеру кезеңі: «Жұбыңды тап» тапсырмасын орындау. 2′

2) Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта». 2′

      (а- b )(а2 +   + b 2 )=а3- b 3         

      с2+ 4ас + =( c +2 a ) 2

                  (а -   )(а2 +5а +25)= a 3 -125

              -16 b с +64 b 2  = ( c -8 b )2

     (2- 3с)( 4+  +9с2)=8-27 c 3

 

 
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ)

 









Формуланы топтастыру

 

 1) « Математикалық диктант» 2′

— 1) а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.

— 2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.

— 3) 2х және 5у өрнектерінің кубтарының қосыңдысы

— 4) х 2 және 4 өрнектерінің айырымы мен қосындысының көбейтіндісі.

2)   «Сәйкесін тап» 3′

— 16-4х2            (x-6c)(x2+6xc+36c2)

— (3a-5b)2       a3-6а2 b+12аb2 -b3

— (2a+3b)2       (4-2x)(4+2x)

— (a-2b) 3               4a2+12аb+9b2

— х3-216с3     (a+1)(a2_a+1)

— a 3 +1              9a 2 - 30аb+25b 2

3) «Деңгейлік тапсырма» 5′

   І-деңгей:

—  1) Көбейткіштерге жікте: а) 49n2-25;

                                                ә) 8-m3;

—  2) Көпмүше түрінде жаз: а) (5х-2у)2;

                                               ә) (3+в)3;

   ІІ-деңгей:

— 1) Өрнекті ықшамда: (m+2n)3-m3+4n3;

—   2) Есепте:                   762 -242

ІІІ-деңгей: Теңдеу шешу: №221(1);

 

  Оқулық Аудидиск:   №1Жұмыс дәптері Сабақтың соңы( 41-45мин)

(Қ) ?

Кім жылдам

 арқылы сабақты жинақтайды

Есептер шығарады

Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып сұрақтарға жауап береді , есептер шығарады

Семантикалық карта» 5′

  А) В) С) D )
Көбейткіштерге жікте: а2-4у2  (а-4у)(а+4у), Б   (а-4у)2, С   (а-2у)(а+2у),   Е   (а+4у)2, Р
Көбейткіштерге жікте: 27а33  (3а+в)(9а2- 3ав+в2), В   (3а-в)2, И (3а-в)(9а2-3а+в2),    Т (3а- в)(9а+3а2+в), Я                   
Бөлшекті қысқарт:   72  __________ 132-112                2   A     1,5   К   1 М   3 О
Көпмүше түрінде жаз: (2-х)2  4-4х+х2, Г 2, Х   4-х2,    Ф 4-2х+х2, Л
Көбейткіш терге жікте: 8-12а+16а23  (4-а)3,    Д (4+а)3,     Ж (2-а)3,   И (2+а)3, Н

Жасырын сөз    «Евклид»

 «Оқушы шығармашылығы» 5′

— 1. Евклид кім?

— 2. Евклидтің қандай еңбегін білесіңдер?

— 3. Қысқаша көбейту формулалары қашаннан белгілі болған?

— 4. Евклид қысқаша көбейту формулаларын қалай дәлелдеді?

(a+b)2 =a 2 +2ab+b 2 формуласын геометриялық тәсілмен дәлелдеу.

               a·b                             
       a·a
                                                          a

                  b·b                                                                             
      a·b
                                                                        

                                                            

 

                                                                    b

                                                               b       

 


       a                        b

 

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?  

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

         

 

Күні:                  

Пәні: Алгебра   сабақ 25

Сыныбы: 7  
 

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың тақырыбы:

Өрнектерді теңбе-тең түрлендіру

Сабақтың мақсаты:

 Қысқаша көбейту формулаларын қолдана отырып, өрнектерді теңбе-тең түрлендіруге есептер шығаруға дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже:

Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып, рационал өрнектерді теңбе-тең түрлендіруге есептер шығаруға дағдыланады.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.13

көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау

Табыс критерийі:

Рационал бөлшектерді қосу, азайту, көбейту мен бөлу кезінде алған теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылар ең үлкен ортақ бөлгіш,өзара жай сандар туралы түсінік алады.

Берілген құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей отырып,олардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білуге дағдыландыру

Оқушылардың басым бөлігі:

Қандай?сұрағына түс атауларын қолданып сұраққа дұрыс жауап бере алады.Қандайда бір заттың түсін атай алады.

Кейбір оқушылар:

Басқа да түстер қатарын атай алады,оларды өмірлік жағдайатта еркін қолдана алады

Сабақтың кезеңдері Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі  (5 мин) 1.Сәлемдесу. 2.Топқа бөлу, фигуралар бойынша(үшбұрыш,квадрат ,шеңбер, )  

1.Сәлемдеседі.

2. Қима қағаздарды бір-бірден алып, 3 топқа бөлінеді.

Сабақтың басы ( 2-5 минут ) 1.№223 есеп. 2) 5041+2401=7442 3) 4) 2. Формуланы сәйкестендіру.
(а - в)2 а2 + 2ав + в2
(а – в)(а + в)   (а – в)2
а2 – 2ав + в2    а2 – в2
( а + в)2 а2 – 2ав + в2
(а + в)(а2 – 2ав + в2)     а3 – в3
   а3 – в3 (а – в)(а2 + ав +в2)
(а + в )3  а3 +3а2в + 3ав2 + в3
 а3 – 3а2в + 3ав2 – в3   (а – в)3

 

 

1. Оқушылар есептердің жауабын слайдпен тексереді

 

2.Слайдта тұрған формула-ларды сәйкестендіреді.

 

Сабақтың ортасы (6-40 минут №367. 1 есеп 1-топ 1. 2 есеп 2-топ 2. 3 есеп 3-топ 1.    

Әр топтағы оқушылар 1есептен дәптерге содан соң 1 оқушы шығып тақтаға орындайды

 

 

 

           1) 2) 3)                                     

Оқушылар плакатқа есептің ақиқаттығын дәлелдеп, есептеп шығарады.

 

Психологиялық трениг 3минут   Бірінші оң қолдарыңызбен содан кейін сол қолдары-ңызбен 1 ден 9-ға дейінгі сандарды жазып шығыңыздар. Жазып болғаннан кейін екі қолдарыңызбен жазған сандардың ұқсастарын табыңыздар.

Егер де:

1 - саны бір-бірімен ұқсас болса эгоист

2 – қатал адам

3 - кекшіл

4 - талапшыл

5 – ұқсас адамдар көп

6 – ішкі жан дүниесі көркем

7 – сәнқой

8 – адамдармен тез араласып кетеді

9 – кез-келген уақытта шын көңілімен жұмыс істейді

Сабақтың соңы( 41-45мин) 1. Дұрыс теңдікті анықтаңдар: А) B) C) 2.  теңдеуін шешіңдер: A) 275 B) 250 C) 220  3.  өрнегін ықшамдаңдар. A) B) C)    4. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңдер A)                      B)                      C)                     

Оқушылар тестінің дұрыс жауабын айтады

Бағалау 2 минут   1. Бағалау «Бағдаршам әдісі» бойынша қызыл «5», сары «4», жасыл «3».   2. «Бас бармақ» стратегиясы бойынша бағалау. Өзін-өзі бағалау.  

1.Оқушылар житон жинайды, мадақтама сөздерді есітеді.

 

2.Басбармақ жоғарыға қарай = барлығы түсінікті, тапсырмалардан қиналмадым.

Басбармақ көлденең = түсінбеген жерлерін болды, тағы білгім келеді.

Басбармақ төмен қарай = сабақ түсініксіз болды, ештеңе меңгермедім.

   

 

Үйге тапсырма (2 мин) «Сұрақтар қорабына» сұрақтар салдырту. №367 -4.

«Сұрақтар қорабына әрбір оқушы бір сұрақ жазады. Бәрі салып болған соң, қайтадан алады. Келесі сабаққа сол сұрақтың жауабын тауып келеді.»Күнделікке жазады,

бағасын қойдырады.

       

Тақырыбы:

Сабақ 26

№1 бақылау жұмысы

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.4.1.2

жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;

5.4.1.3       

берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушыларға өтке тақырыптар туралы түсініктерін жетілдіру арқылы есептер шығартуға дағдыландыру.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мазмұнын түсіну, оны өмірмен байланыстыруға , ой қорытындысын жазуға үйренеді

.

Кейбір оқушылар:

Оқушылардың ойлау қабілетін,пәнге деген қызығушылығын артады. Ауызша,жазбаша тез есептеуге дағдыланады.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)

Қайталау оқу- анасы ». Ауызша сұрақ- жауап алу.

1.

 

 
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,

 

.

  Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4;   №1Жұмыс дәптрі
Сабақтың соңы( 41-45мин)

(Қ) Жаңа білімді тексеру.

Бекіту сұрақтары:

1.

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

 

Тақырыбы: 27-САБАҚ

Функция және функцияның графигі

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

-

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.1

функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;

7.4.1.2

функцияның берілу тәсілдерін білу;

7.4.1.3

функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Функционалдылық тәуелділік ұғымын қалыптастырып, функцияның жазылуын, оқылуын білу. Функцияның анықталу аймағын, мәндерінің аймағын таба білу дағдысын қалыптастыру

Оқушылардың басым бөлігі:

 Функцияның формуламен берілуін пайдаланып, жаттығуларды орындай біледі.

Кейбір оқушылар:

функцияларының графиктерін салуға және графиктері бойынша х-тің мәндеріне сәйкес келетін у-тің мәндерін табуға үйрету. Осы функциялардың қасиеттерін талдау.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

 Өткен тақырыпты қайталау:

Функция немен беріледі?
2. Тәуелсіз айнымалы не деп аталады?
3. Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндерінің жиыны функцияның қандай аймағы деп аталады?
4. Координаталық жазықтықтағы әр түрлі екі шаманың арасындағы тәуелділіктің сызықпен кескінделуі?
5. «Функция» терминін математикаға тұңғыш енгізген неміс физик - математигі?
6. Квадраттық барлық қабырғаларының қосындысы?
7. Аргументке тәуелді айнымалы не деп аталады?...

 

 

 Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ)

Кім біледі әдісі

Сұрақтар мене тапсырмалар

Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының бір ғана мәні сәйкес келетін тәуелділікті функционалдық тәуелділік немесе функция деп атайды.

Тәуелсіз айнымалы аргумент деп аталады. Тәуелді айнымалы – осы аргументтің функциясы немесе функция деп аталады.Функционалдық тәуелділіктің жазылуының жалпы түрі: y=f(x), оқылуы “икстен эф”.

Мұндағы x – аргумент, y – функция.

Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндерінің жиыны функцияның анықталу аймағы деп аталады.

1 - мысал:               функциясының анықталу аймағы 4 санынан басқа барлық нақты сандар,

яғни

2 - мысал: y=x2  немесе f (x)=x2 функциясының анықталу аймағы барлық нақты сандар жиыны.

3 – мысал. y=1/x немесе f (x)=1/x функциясының анықталу аймағы 0-ден басқа барлық нақты сандар жиыны.

Егер функцияның анықталу аймағы көрсетілмесе, оның анықталу аймағы осы формуланың мағынасы болатын аргументтің барлық мәндерінен тұрады.

Функцияның мәндерінің жиыны функцияның мәндерінің аймағы деп аталады.

Топтарға жаңа тақырып бойынша Кім біледі әдісін пайдалану арқылы жаңа тақырптын мағанасын және негізгі идеясын ашу арқылы ойларын жеткізу

Жаңа тақырыпты талдау және өзойларын ортаға салу үшін Венн диаграммасын пайдалану, ол үшін дайын материалдар тарату

. Аргументтің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін табуды қарастырайық.

                    Егер х=6 болса,   . Жазылуы f(6)=1.5. Мұндағы 6 аргументтің мәні, ал 1,5 – оған сәйкес функцияның мәні.

ΙΙ. Егер функцияның мәні берілсе, аргументтің мәнін табуды қарастырайық.

7 – мысал. Артументтің қандай мәнінде y=3x +1 функциясының мәні 25-ке тең?

Артументтің қандай мәнінде y=3x +1 функциясының мәні 25-ке тең болатыны табу үшін y орнына 25-ті қойып теңдеуді шешу керек.

3x +1=25, 3x =24, x =8. 

x =8 болғанда y=25, яғни f(8)=25.

 

 

Оқулық

 

Аудидиск:

1.8.1;

1.8.2;

1.8.3.

1.8.4.

№1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.7

№1жұмыс дәптер

Сабақтың соңы( 41-45мин)

формуласымен берілген функцияның анықталу аймағы- аралығы. Функцияның мәндерінің аймағын табыңдар.

Функцияның берілген мәні бойынша аргументтің сәйкес мәнін табыңдар:  функциясының мәні -ге тең.

 Функцияның берілген мәні бойынша аргументтің сәйкес мәнін табыңдар:  функциясының мәні -ге тең.

5.  функциясы үшін мәндерін табыңдар.

Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

             

 

 

Тақырыбы: сабақ 29

Функция және функцияның графигі

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.1

функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;

7.4.1.2

функцияның берілу тәсілдерін білу;

7.4.1.3

функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Тақырыпты меңгереді, білгенін, түсінгенін салыстырады, талқылайды, күрделі тасырмаларды орындауға дағдыланады

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу туралы түсінік алады;
Ннақты ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту, алған білімдерін есеп шығаруда пайдалана білуге үйрету

Кейбір оқушылар:

Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады

-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс








Ресурстар

Сабақтың басы ( 2-5 минут )

 Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу

 

 

Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ)

 

Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды,тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды

байланыстырыды, суреттейді - өз бағасын береді

Кестемен берілуі
Формуламен берілуі
 

 

у=х. У=1,5х. Функцияларының х-тің орнына койып, оған сәйкес функцияның мәндерін тауып, графиктерін салу.

1) Графиктері кандай сызық?

2) Берілген функ-ң графиктері болатын тузу ортақ нүктені тауып, оны координаталарымен жазу.

Функциялардағы х-тің координаталары артқан сайын, олардың графиктері болатын тузулер қалай орналасқан? Назар аударып, қорытындылаңдар.

Жұпта талқылау үшін “Әлемді шарлау” әдістерін пайдалану

1-топ.  Координаталық жазықтық ұғымы.

      Функция дегеніміз не?

2-топ Функцияның графигі деген не?

Функцияның графигі қандай түрде беріледі

Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Топтық жұмыс

 

Жорға (Жедел тест)
1. у=3х функциясында аргументтің мәні х=2 функцияның мәніні табыңдар.
А) 1,5 В) 9 С) 6
2 Тұжырымдаманы функционалдық тәуелділік түрінде жаз.
Аргументтің мәні 5 ке тең мәнінде, функцияның мәні 35 –ке тең
А) у=35х В) у=7х С) у=5х
3. f(х)=3х+5 функцияның мәні 11 – ге тең аргументтің мәнін табыңдар.
А) 2 В) 23 С) 3
4. ; функцияның анықталу аймағын табыңдар.
А) х≠ 0 В) х≠3 С) х≠-3

5) Квадраттың ауданы S см, оның қабырғасының ұзындығы а см. Функцияны формуламен жаз.
А) S=4а В) S= С) S=

      

Оқулық

 

Аудиодиск:                                                         1.1.1 : 1.1.2: 1.1.3:

А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар

 

№1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.1.

 

Сабақтың соңы( 41-45мин)

Топтық жұмыс

Әрбір оқушыға Функция беріледі графигін салу керек.
1. у=2х+1 функциясын 2 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -4≤х≤4.
2. у=2х-1 функциясын 1 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -3≤х≤3.
3. у=х-2 функциясын 3 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -6≤х≤6.
4. у=2х+1 функциясын 1 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -3≤х≤3.
5. у=х+1 функциясын 2 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -5≤х≤5.

Серпілген сұрақтар» әдісі бойынша сызықтық функция тақырыбын қорытындылау.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

  1. Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады?
  2. У=кх+l функциясының графигі қалай салынады?
  3.  y=3x+5 функциясының графигінен l-дің мәні неге тең?
  4. Координаталары берілген нүктенің түзуге тиісті (тиісті емес) екені қалай тексереміз?

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

           

 

Тақырыбы:

30-САБАҚ

Сызықтық функция және оның графигі

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.4

 функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;

7.4.1.5

 түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;

7.4.1.6

сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;

7.4.1.7

у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Сызықтық функция жәнеоның графигін сала білуге, сызықтықфункцияныңграфигібойынша оны формуламен жазуды үйрету

 

Оқушылардың басым бөлігі:

Сабақта үйренген сөздер қатарын өзара тілдесу кезінде еркін қолдана алады,үйренген сөздерге сұрақты дұрыс қоя алады

 

Кейбір оқушылар:

Білімдерін тереңдете отырып топпен жұмыс жасау арқылы білімдері тереңдейді

-графигін сала алады.

-график бойынша формула жаза алады

-коэффициентін анықтайды, таба алады.

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс






















Ресурстар

Сабақтың басы ( 2-5 минут )

Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық.
. Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Қайталау: «миға шабуыл» стратегиясы бойынша өткенді пысықтау.

. «Сұхбаттасатын жұп» бойынша үй тапсырмалары тексеріледі.

1. Функция дегеніміз не?

2. Аргумент дегеніміз не?

 

 

Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ),

.

1-топ.  Координаталық жазықтық ұғымы.

      Функция дегеніміз не?

2-топ Функцияның графигі деген не?

1. Функцияның графигі қандай түрде беріледі?

y = kx + l (мұндағы x - тәуелсіз айнымалы, k мен l – нақты сандар) түріндегі формуламен берілетін фуннкцияны сызықтық функция деп атайды.

у = kx + l  функциясының анықталу аймағы барлық нақты сандар жиыны.

Егер у = kx + l сызықтық функциясындағы l = 0 болса, онда  у = kx түрінде жазылады. у = kx функциясы тура пропорционалдық деп аталады.

Егер у = kx + l формуласындағы k = 0 болса, у = 0x+l,           онда у = l; у = l функциясы тұрақты функция деп аталады. у = l тұрақты функциясы сызықтық функцияның дербес жағдайы.

Сызықтық функцияның графигі

У = 1,5x - 2 сызықтық функциясының графигін сызайық.

Ол үшін x пен y-тің сәйкес мәндерінің кестесін құрастыру керек.

х -3 -2 -1 0 1 2 3
у -6,5 -5 -3,5 -2 -0,5 1 2,5

Координаталық жазықтықта координаталары кестеде көрсетілген нүктелерді белгілейік.

Белгіленген нүктелерді қоссақ, түзу сызылады. Осы түзу у = 1,5x - 2 сызықтық функциясының графигі болады. y = kx + l функциясының графигі түзу сызық.

Жазықтықтағы екі нүкте арқылы бір ғана түзу жүргізілетіндіктен, түзуді жүргізу үшін, оның екі нүктесінің координаталарын білу жеткілікті.

Y = kx + l сызықтық функциясының графигі болатын тузу ординаталар (Оу) осін (0;l) нүктесінде, ал абциссалар (Ох) осін ( ;0)                                нүктесінде қияды.

Сызықтық функцияның дербес жағдайлардағы графигі

  l=0 және k 0 болғанда у=kx тура пропорционалдығының графигін қарастырайық.

у=kx функциясының формуласынндағы х=0 болғанда у=0. Сондықтан оның графигі координаталар басы арқылы өтеді.

у=kx (мұндағы k 0) функциясының графигі координаталар басы арқылы өтетін түзу.

у=kx тура пропорционалдығының графигін салу үшін ізделінді нүктелердің бірі ретінде О(0;0) нүктесін алу керек.

Ізделінді екінші нүктенің координаталарын табу үшін x-тің нөлден өзгеше қандай да бір (мүмкін) мәнін қойып, оған сәйкес у-тін мәнін табу керек.

Мысалы, у=2х функциясы үшін, х=2 болғанда у=4. А(2;4) нүктесін алу керек. Табылған О(0;0) және А(2;4) нүктелері арқылы жүргізілген түзу у=2х функциясының графигі.

у=kx функциясы графигінің координаталық жазықтықтағы орналасуы к коэфицентіне тәуелді. у=kx функциясында, егер х=1 болса у=k.

 у=kx функциясының графигі –О(0;0) және (1;к) нүктелері арқылы өтетін түзу.

Егер к 0 болса, у=kx функциясының графигі I және IIIкоординаталық ширектерде, ал k 0 болса, II және IV координаталық ширектерде орналасады.

у=kx функциясының графигі мен у=kx+l функциясының графигі k-ның бірдей мәнінде өзара параллель түзулер. х-тің кез келген мәні үшін у = kx+ l функциясының мәні у=kx функциясының мәнінен l-ге артық.

у = kx+l функциясындағы к=0 болса, функция у=l формуласы-мен жазылады. у=l формуласының графигі абциссалар осіне параллель, абциссасы 0; ординаталары l болатын түзу.

 

      

Оқулық

Аудиодиск:                                                         1.2.1 : 1.2.3:

№1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.2.

 

 

Сабақтың соңы( 41-45мин)

РАФТ» әдісін пайдаланып, оқушыларға сызықтық функция тақырыбына шығармашылық есептер құрастыру. /Топ бойынша құрастыру./

. функциясыныңграфигіндежатқан А (х; 3) нүктесініңабсциссасынтабыңдар.

Тура пропорцияналдықтыңграфигі Е(–6; 9) нүктесіарқылыөтетінтүзу. Олқандайформуламенберілген.

 у = 2,5х – 3 функциясыныңграфигімен А (2; 2) нүктесіндеқиылысатынжәне l = 4 болатынфункцияныформуламенжазыңдар.

у = 3х функциясыныңаралығындағыеңүлкенмәні мен еңкішімәніқосындысынтабыңдар.

y = kx + l функциясыныңграфигі y = 0,5x функциясыныңграфигіне параллель және В(0; 2) нүктесіарқылыөтеді. Осы функциянытабыңдар.

Сызықтық функция f(х) = 1,8х + l формуласыменберілген. Егер f(–2) = 2,1 болса, l-діңмәнінтабыңдар.

Сызықтық функция f(х) = kх + 3,5 формуласыменберілген. Егер f(0,3) = 6,2 болса, k-ныңмәнінтабыңдар.

у=kx+5 функциясыныңграфигі А(–3; –1) арқылыөтсе, k-ныңмәнінтабыңдар.

Функция у=3x - 4 формуласымен берілген х=- 2 болғандағы функция мәні неге тең?
у(- 2)=3*(- 2)- 4=- 10
Мына өрнектерді өз бағандарына жаз: 1 3 2
у=kx+2 функциясының графигі А(1; 4) нүктесі арқылы өтеді. k - ның мәнін табыңдар.
у=3x+n функциясының графигі А(1; 4) нүктесі арқылы өтеді. n - ның мәнін табыңдар
у=kx - 6 функциясының графигі А(1;- 3) нүктесі арқылы өтеді. k - ның мәнін табыңдар

Сұрақ-жауап сұрақтары: 1. Сызықтық функцияның графигі кандай сызық болады?

1. y=3x+5 функциясының графигінен l-дің мәні неге тең?

2. Тура пропорционалдық функциясы қандай формуламен беріледі?

ІІ топтың сұрақтары:

1. y=kx+l функциясының графигі қалай салынады?

 2. Координаталары берілген нүктенің түзуге тиісті (тиісті емес) екенін қалай тексереміз? 3. y=l функциясы қалай аталады?

4. «Кім жылдам?» - аялдамасы, ауызша есеп шығару у=kх +b формуласында b- ны көрсетіңдер 1. y=3x-5 2. y=4-2x 3. y=-4x-2 4. y=6+5x 5. y=2,5x-0,5 6. y=8+1,5x

.

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

 

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

 

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

 
               

 

Тақырыбы:

31-САБАҚ

Сызықтық функция және оның графигі

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні: .

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.4

 функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;

7.4.1.5

 түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;

7.4.1.6

сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;

7.4.1.7

у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Сызықтық функция формуласымен танысу, графигін салу

берілген суреттердің ішінен сызықтық функцияны анықтай білу,берілген функцияның графигі бойынша формуласын құрастыру.. :.

Оқушылардың басым бөлігі:

Сызықтық функция формуласын біледі, графигін сала алады, берілген суреттерін анықтай біледі,берілген функция графигбойынша формуласын құрастыра алады

Кейбір оқушылар:

Өткен тақырыптар бойынша есептерді шығару менгеріледі,ережелерді пайдалана отырып есептер шығаруға машықтары дамиды

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, олардың назарын сабаққа аудару

Қайталау сұрақтары:

. Функция дегеніміз не?

2. Аргумент дегеніміз не?

3. Сызықтық функция дегеніміз не?

 Сызықтықфункцияныңграфигі не болыптабылады

  1. Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады?
  2. У=кх+l функциясының графигі қалай салынады?
  3.  y=3x+5 функциясының графигінен l-дің мәні неге тең?
  4. Координаталары берілген нүктенің түзуге тиісті (тиісті емес) екені қалай тексереміз?

 

 
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ)

 

1. Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының бір ғана мәні сәйкес келетін тәуелділікті функция деп аталады

2. Тәуелсіз айнымалы аргумент деп аталады.

3. Тәуелді айнымалы функция деп аталады.

4. Функцияның берілуі тәсілдері формуламен кестемен н/е графиктен беріледі.

5. Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндерінің жиыны функцияның анықталу аймағы деп аталады.

6. Функцияның мәндер жиыны функцияның мәндерінің аймағы деп аталады.

1-топқа

 Оқушы х дәптер мен альбом сатып алмақшы. Егер бір дәптер 50 теңге тұрса , ал альбом 300 теңге тұрса, ол барлық сатып алатын заттар қанша ақша төлеу керек.

2-топқа

                                    

Қоймада 5 тонна картоп болды.Күнде 3 тонна картоп әкелініп тұрды. Қоймада қанша тонна картоп болады? 

 

3-топқа

Турист А пунктен В пункіне дейін 40 км жол жүрді.В пункітінен сол бағытқа қарай автобуспен 1 сағатта 65 км жол жүрді. А пункітінен 2,4,5 сағаттан кейін арақашықтығы қанша болады?

4-топқа

Дүкенде 450 метр мата бар еді. Оған күніне 230 метр мата әкелініп тұрды.Дүкенге х күн мата әкелінді онда неше метр мата болды?

Тапсырма: Сызықтық фунция графиктерін салу және айырмашылықтарын түсіндіру







Топ

 


2 топ

 

 

     3 топ

 

 


    4 топ


                                  ж/е

 

функцияларының графиктерін координаталық жазықтықта салу. Графиктердің өзара қиылысу нүктесін табу.

 

Дене қимыл жаттығуларын жасау.

Логикалық есеп

 

 

Кітаптан есеп шығару

№1344 . №1345,   

 

Нүктелерін тап

 1 топ

 

 






Топ

 


3 топ

 

 

 


 4 топ

                                                  

 

 

  Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4;   №1Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)

(Қ)

Cөзжұмбақ “Шартараптан”

  1. P=2(a+b), S=ab түрінде берілген теңдіктерді қалай атаймыз?
  2. Тәуелсіз айнымалы қалай аталады?
  3. Жазықтағы нүктенің орнын табу үшін нені білуіміз керек?
  4. Екі нүктемен шектелген түзудің бір бөлігі
  5. Шеңбер сызуға арналған құрал қалай аталады?
  6. Координаталық жазықтықтағы горизонталь ось қалай аталады?
  7. Координаталық жазықтықты құрайтын өзара қалай орналасады?

 

 

Әр топ өзін-өзі формативті бағалайды, бүкіл сабақ бойы көрсеткен білімдеріне сәйкес жинақтау бағасын шығарады . Жеке-жеке оқушының бағасы қойылды. Сабақ соңында стикер жазып жабыстырады.

1-2 топ 3-4 топ
У=5х + 1
  • х = 2,ал у = 3:
  • аргументтің мәні 3 ке тең, ал функцияның мәні 16; тең
  • у = 7 ?
  • у = 10, ал х = 1;
  • фунцияның мәні 11,ал  аргуменнтің мәні 2 ке тең ;
  • Функцияның анықталу облысы ( - ; + )
у =-2х+4
  • х = 2,ал у = 0:
  • аргументтің мәні -2 ке тең, ал функцияның мәні 8; тең
  • у = 5 ?
  • у = 3 ал х = -2;
  • фунцияның мәні -3, ал  аргуменнтің мәні 10 ке тең ;
Функцияның анықталу облысы ( - ; + )

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?  

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

         

 



Дата: 2019-11-01, просмотров: 510.