Мета: засвоїти один із засобів реагування на поразки, конфлікти, підвищити самооцінку, підтвердити значущість своїх успіхів, досягнень, своєї особистісної цінності, перетворення негативних настанов на позитивні.
Обладнання: листи паперу.
Хід заняття
Вправа «Переваги»
Учасники розташовуються по колу. Кожен за годинниковою стрілкою називає свої достоїнства, а потім повторює достоїнства інших в тому порядку, в якому ті називалися.
Вправа «Сприйняття життя»
Всім учасникам пропонується розділити лист на дві колонки. У лівій - записати погані події свого життя, в правій - позитивні аспекти тих же подій.
Вправа «Дзеркальне відображення суджень»
Група ділиться на пари. Одна людина описує яку – не будь ситуацію з негативного боку. Друга знаходить позитивні аспекти цієї ж ситуації.
Вправа «Тост»
Група збирається в коло. Пропонується ситуація: «Ви на вечірці». Відзначаєте святкову дату. В руках у всіх келихи. Гості по черзі піднімають келихи і вимовляють тост на свою честь. Після кожного тосту всі «випивають» вміст келихів на знак згоди за сказаним тостом.
Вправа «Шлюбне оголошення»
Всім членам групи дається 3 - 5 хвилин на те, щоб написати шлюбне оголошення. Кожен пише сам про себе, складаючи психологічний автопортрет, виділяючи свої переваги, якими він міг би зацікавити іншу людину (важливо виділити психологічні характеристики, а не захоплюватися описом зовнішнього вигляду, наявністю квартири, дачі і т. д.). Потім всі по черзі зачитують свої оголошення, а група допомагає додавати те, що учасник пропустив - йде редагування оголошень.
Завершення роботи. Обмін враженнями про сьогоднішній день і в цілому про тренінг. Заповнення бланка «Моя думка про тренінг».
Заняття 13. «Розвиток позитивного самосприйняття»
Мета: засвоїти один із засобів реагування на поразки, конфлікти, підвищити самооцінку, підтвердити значущість своїх успіхів, досягнень, своєї особистісної цінності, перетворення негативних настанов на позитивні.
Обладнання: листи паперу.
Хід заняття
Вправа «На уроці»
Учасникам пропонується розіграти варіанти поведінки в такій проблемній ситуації: «Йде урок. Вчитель пояснює новий матеріал. В цей час група учнів не слухає його. Вони зайняті іншою, цілком сторонньою справою: перемовляються один з одним, передають якісь - то записки». Запропонуйте можливі варіанти поведінки вчителя (уявіть на місці вчителя людину, глибоко себе поважаючу, і людину, мало себе поважаючу). Проаналізуйте їх поведінку. Розіграйте ці варіанти.
Вправа «Все одно ти молодець, тому що ...»
Вправа виконується в парах. Перший учасник пари починає
розповідь зі слів: «Мені не подобається в собі ...» Другий, вислухавши, повинен відреагувати на сказане, починаючи словами: «Все одно ти молодець, тому що ...» Потім учасники міняються ролями.
Питання для обговорення:
Хто не зміг виконати завдання? Чому?
Що відчувала людина, до котрої була звернена підтримка?
Вправа «Як надавати і приймати знаки уваги?»
Всі учасники групи стоять обличчям один до одного, утворюючи два кола - внутрішній і зовнішній. Ті, що стоять обличчям один до одного утворюють пару. Перша людина в парі щиро робить знаки уваги партнеру, що стоїть навпроти. Знаками уваги оцінюються вчинки, навички, зовнішність та інше. Партнер відповідає: «Так, звичайно, але, крім того, я ще й ...» (називає ті якості, які він в собі цінує і вважає, що вони заслуговують на увагу). Потім партнери міняються ролями. Після обміну знаками уваги в парах, всі роблять крок ліворуч, утворюючи нові пари, і процедура повторюється.
Питання для обговорення:
Від чого залежить формування Я - концепції особистості? Що таке Я - концепція?
Яку роль у розвитку особистості займає позитивне самосприйняття, адекватність самооцінки?
Наскільки, на Вашу думку, позитивна ваша самосвідомість?
Які ознаки відрізняють людину, що володіє позитивною самосвідомістю? [Журнал «Практична психологія та соціальна робота», №1 (166) 2013 С. 10 - 11]
Вправа «Мої негативні настанови»
Завдання: перетворити негативні настанови на позитивні за допомогою таких висловлювань.
Негативні висловлювання. Сильні люди не плачуть. Я така неорганізована. Я – повна невдаха. Мої думки хибні. Усе добре колись закінчується. Ти нічого не вдієш.
Позитивні висловлювання. Треба поплакати – стане легше. Я така творча, не завжди можу відмовити, але в мене багато друзів. Моя праця – одна з найнеобхідніших у світі. Мої думки теж можуть когось зацікавити. Але я прагну вдосконалюватися. Я бачу свої слабкі сторони. У нашому житті безмежно багато радісних моментів. Багато залежить від тебе.
Навчання прийому «Зате я…»
Кожний учасник повинен написати 7 своїх досягнень, умінь, навичок, використовуючи фразу «Зате я…».
Обговорення. Що у цій роботі було легким або складним і чому? Що кожний з учасників довідався про іншого нового і неочікуваного? [Журнал «Психологічна служба школи», №3 вересень, 2012 С. 63 - 64]
Актуальний стан учасників. Підведення підсумків.
Закріплюючий або підсумковий етап (1 заняття)
Дата: 2019-05-28, просмотров: 191.