РОЗДІЛ II I КОРЕКЦІЙНО - РОЗВИВАЛЬНА ПРОГРАММА ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ОСОБИСТІСНИХ ДОСТОЇНСТВ СТАРШОКЛАСНИКІВ НА УСПІШНІСТЬ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА СПІЛКУВАННЯ
Поможем в ✍️ написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Дана психокорекційна програма складається з 3 - х етапів:

1. орієнтований (адаптивний) етап, при реалізації якого вирішувалися завдання: створення сприятливого психологічного клімату, зняття емоційного напруження, згуртування групи;

2. реконструктивний (навчальний) етап. Завдання: вираження образу власного Я; позитивне перетворення негативних емоцій, розвиток комунікативних здібностей;

3. закріплюючий (підсумковий) етап. Завдання: закріплення позитивних емоцій; інтегрування набутого досвіду.

Мета даної програми: створити умови для розвитку особистісних достоїнств у старшокласників.

Завдання програми:

- створення сприятливого психологічного клімату, позитивної мотивації і зацікавленості осіб на заняттях;

- розвиток особистісних достоїнств у старшокласників, зняття емоційної напруженості;

 - розвиток здатності виражати себе на символічному і вербальному рівні;

 - допомогти досягти взаєморозуміння і співтворчості через спільну творчу діяльність, згуртування групи;

 - сприяти усвідомлення у старшокласників своїх почуттів, переживань, спонукати до роздумів, самодослідження, особистісного зростання.

Методи, що використовуються на заняттях:

1. методи «Арт - терапії» (малювання, ліплення, використання музичних фрагментів);

2. ігри;

3. обговорення;

4. вправи на візуалізацію образів та інші.

Дана програма складається з 14 занять і розрахована на термін 4 - 5 тижнів. Заняття проводяться за принципом соціально - психологічного тренінгу. У групі 10 - 15 осіб (16 - 17 років). Час проведення заняття - 45 хвилин. Всього - 10 годин 50 хв.

Навчально - тематичний план

Заняття 1. «Знайомство»

Заняття 2. «Командний дух або розвиток колективізму»

Заняття 3. «Командний дух або розвиток колективізму»

Заняття 4. «Ім'я на долоні»

Заняття 5. «Метафоричність автопортрету»

Заняття 6. «Стихійний малюнок»

Заняття 7. «Ліпимо відчуття»

Заняття 8. «Створюємо ім’я»

Заняття 9. «Людина з паперу»

Заняття 10. «Комунікативні здібності»

Заняття 11. «Розвиток позитивного самосприйняття»

Заняття 12. «Розвиток позитивного самосприйняття»

Заняття 13. «Розвиток позитивного самосприйняття»

Заняття 14. «Прощання. У променях сонця »

Зміст програми:

I етап: - орієнтовний або адаптивний етап (3 заняття)

Заняття 1. «Знайомство»

Мета: створення сприятливого психологічного клімату, позитивної мотивації ї зацікавленості осіб на заняттях, зняття емоційного напруження.

Обладнання: лист участника корекційної групи, бейджики, предмет (м'яч чи іграшка).

Хід заняття

Вступне слово тренера. Психолог зустрічає старшокласників, показує радість від зустрічі. Старшокласники сідають у коло на стільчики.

Психолог повідомляє, що вони зустрічатимуться на заняттях, де будуть спілкуватися, ділитися з іншими своїми радощами і проблемами, допомагати і підтримувати. Вони навчаться краще розуміти себе та інших, дізнаються багато нового і цікавого.

Психолог. Пропоную курс занять, на яких ви краще пізнаєте себе та інших людей, що допоможе легше розуміти внутрішні конфлікти, налагоджувати стосунки з іншими.

«Заняття будуть проходити у вигляді тренінгів, завдяки яким ви зможете стати згуртованою командою, виявити та розвинути у собі особистісні достоїнства. Головне – поділитися власними невдачами й досягненнями, прикрощами й радощами, отримати допомогу й підтримку, відчути значимість і цінність своєї особистості. А все це можливо лише завдяки доброзичливій і душевній атмосфері»

Потім ознайомлює з правилами групової роботи.

1. Участь у тренінгових вправах та виконанні окремих завдань є добровільною.

2. Слухати інших уважно, не перебиваючи.

3. Кожна особистість має право на свою думку, виявлення почуттів, власне бачення.

4. Бути активними, відвертими і щирими.

5. Не дозволяти дражнити, висміювати та тиснути учасникам одне на одного.

6. Правило «Стоп» - можливість не виконати певну тренінгові дію («пропустити хід») без додаткових пояснень причин цього.

Готує лист учасника корекційної групи, де кожен учасник записує свої прізвище, ім’я, по батькові. Пропонує на бейджику написати своє ім’я і прикріпити його.

Ритуал привітання. Рефлексія особистого самопочуття.

Вправа «Знайомство»

Мета: розвиток уміння слухати одне одного та доброзичливого ставлення одне до одного.

Психолог обирає предмет (м’яч чи іграшка), показує його старшокласникам і говорить, що це буде символом групи та допомагатиме на заняттях.

Психолог. Сьогодні він допоможе нам привітатися, але при цьому необхідно назвати своє ім’я і розповісти про свій настрій, уподобання.

Потім кожен по черзі бажає усім що – небудь гарне. Це буде нашим ритуалом привітання на кожному занятті.

Психолог. Дякую всім, ми зробили перший крок на зустріч одне одному.

Вправа "Вишикуйтеся за зростом!"

Ця вправа сприяє подоланню бар'єрів у спілкуванні між учасниками та їх розкріпачення.

Вправа «Продовжимо знайомство»

Мета: сприяти ближчому знайомству учасників між собою та подоланню опору перед вираженням себе у групі.

Ведучий. Винесіть стілець одного з учасників за коло. Учасники займають свої місця. Бажаючий стає в центрі (це може бути за необхідністю і ведучий) і промовляє одне речення про себе «Я людина…», продовжуючи його назвою найхарактернішої своєї риси. Наприклад, «Я людина, яка часто буває роздратованою».

Інші сидять і слухають. Якщо хтось вирішить, що міг би сказати про себе те саме, повинен швидко встати і помінятися місцями з іншим учасником, який має аналогічну характеристику. Не можна сідати на те саме місце. Той, хто залишиться без стільця, стає в коло і каже про себе «Я людина…». І так всі учасники кола.

Ритуал прощання. Самозвіт учасників про роботу у групі

Що Вам найбільше запам’яталось?

Що сподобалось більше всього?

Психолог цікавиться враженням старшокласників від заняття, дякує за роботу й запрошує на наступне. [Джонсон Девід В. Соціальна психологія: тренінг міжособистісного спілкування \ Девід В. Джонсон; Пер. З англ.. В. Хомика. – К.: Вид. дім «КМ Академія», 2003. – 288 с.]

Дата: 2019-05-28, просмотров: 229.