Тексерілді:         Ержанова Р
Поможем в ✍️ написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой
 

Тақырыбы:

қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

 

Күні,айы:17.02.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Кудратуллаев М

 

Сыныбы: 7

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.14

тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

7.2.1.14

алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

7.2.1.15

қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

 

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

тақырып бойынша алған білімін жинап, бір жүйеге келтіру; қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру

 

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыпты түсініп оқуына орай ойын толық жеткізуге ,ауыз-екі сөйлеуге, тілдік қорлары дамыйды

 

 

Кейбір оқушылар:

Топпен жұмыс істеу арқылы өзгелерді тыңдай білуге , тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді

 

                                                                 Сабақтың барысы

  Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

  Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК) .Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу

(сөйлесу Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа

дайындау, оқу құралдарын алу.

 

Үй тапсырмасын тексеру:–Үйге қандай тапсырам берілді?-Үйге берілген

тапсырманы кім оқып , талдап береді?

Түзу арқылы екі бағандағы формулаларды сәйкестендір.
(а - в) (а2+ав+в2)
(а+в) 3
а2 - 2ав+в2
(а+в) 2
(а - в) (а+в)
а3 - 3а2в+3ав2 - в3
а3+в3

а2+2ав+в2
а3+3а2в+3ав2+в3
а2 - в2
(а - в) 2
(а+в) (а2 - ав+в2)
а3 - в3
(а - в) 3
«Математикалық диктант» - бекеті
Есепте:
( 1 2/3 ) 2 - ( 1 1/3 ) 2= 1
1012=10201
101*99=9999
Оқушылар орындарында отырып шығарады, есептеп болғаннан кейін тақтадағы жауаппен тексереді.
«Ықшамда» бекеті. 2 оқушы шығарады тақтаға.
(2а - 3) (2а+3) - 4а2+9=4а2 - 9 - 4а2+9=0
(8 - у) (у2+64 - 8у)- 511 - у3=83+у3 - 511 - у3=512 - 511=1

 

   Сабақтың ортасы (6- 35 минут)

(МК,Ұ) Оқулықпен жұмыс жүргізу.

Өрнектерді түрлендіру үшін қандай тәсілдерді қолданады екенбіз.

1) Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару;

2) Көпмүшені топтау тәсілі арқылы көбейткішке жіктеу;

3) Қысқаша көбейту формулалары

 

.  Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта». 2′
(а-b)(а2 + +b2)=а3-b3
с2+ 4ас + =(c+2a) 2
(а - )(а2 +5а +25)=a3 -125
-16bс +64b2 = (c -8b)2
(2- 3с)( 4+ +9с2)=8-27c 3

3) « Математикалық диктант» 2′
— 1) а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.
— 2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.
— 3) 2х және 5у өрнектерінің кубтарының қосыңдысы
— 4) х 2 және 4 өрнектерінің айырымы мен қосындысының көбейтіндісі.
4) «Сәйкесін тап» 3′
— 16-4х2 (x-6c)(x2+6xc+36c2)
— (3a-5b)2 a3-6а2 b+12аb2 -b3
— (2a+3b)2 (4-2x)(4+2x)
— (a-2b) 3 4a2+12аb+9b2
— х3-216с3 (a+1)(a2_a+1)
— a 3 +1 9a 2 - 30аb+25b 2

 

Оқулық

Аудидиск:

1.5.1; 1.5.3; 1.5.4;

 

№1Жұмыс дәптері

  Сабақтың соңы( 35-40мин)

(Қ) Топтық жұмыс

Көбейткіштерге жіктендер.

Тест

1.Дұрыс емес теңдікті анықтаңдар.

А) (3b-c)(3b+c)=9b2-c2;             

 В) (x+4)(4-x)=16 – x2;   

С) 36n2-49=(6n+7)(7-6n);              

Д) y4-25=(y2-5)(y2+5);

2. Теңдеуді шешіңдер: х2 – 16 = 0

А) 16; - 16 В) 0 С) 4; - 4 Д)16; 4

3.Көбейткіштерге жіктеңдер: 25х2 – у2

А) (5х – у)(5х + у) В) (5х – у)2 С) (5х + у)2

4.a4b6 – 16c8 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер.

А) (a2b3 – 4c4)2 ;                     В) (a2b3+4c4)2 ;

С) (a2b3-4c4)(a2b3+4c4) ;        Д) (a2b3+4c4)(4c4-a2b3) ;

5.4x2 – 25=0 теңдеуін шешіңдер.

А) 2,5;    В) -2,5;         С) -2,5; 2,5;    Д) -10; 10;

Өрнекті ықшамда. (Деңгейлік тапсырма) ( с-2) (с +2) -(с-1)2

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

 

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

 

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

Жалпы баға (мұғалімнің рефлексиясы)

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да , оқу туралы да ?)

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік \ қиындықтары туралы нені білдім ,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Сабақ бойынша тәлімгердің кері байланысы

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз . Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз .

 

Сабақ мақсаттары \ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ?

 

 

 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме ?

 

 

Жеткізбесе неліктен ?

 

 

 

 Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

 

 

 

 Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

 

 

 

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ? Неліктен ?

 

                   

 

Тәлімгер:                          Раззақова Ш

 

Тақырыбы: 63-64-САБАҚ

қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.14

тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

7.2.1.14

алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

7.2.1.15

қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тиімді қолдана алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылардың тепе-теңдіктерді салыстыру және сәйкестендіру іскерлік дағдылары арқылы өздігінен жүйелеу, дәлелдеу шеберліктерін арттыру.

Кейбір оқушылар:

Жаңа тақырыптарды меңере отырып өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады

Күтілетін нәтиже

Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қолдана алады.

Негізгі түсініктер

Қысқаша көбейту формулалары;

Бүтін өрнектерді түрлендіру;

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру.

Сабақтың көрнекілігі мен жабдықталуы

Оқулық, үлестірмелі деңгейлік тапсырмалар, бағалау парағы, кері байланыс парағы, интербелсенді тақта.

Пәнаралық байланыс

геометрия, логика.

Сілтеме

(Алгебралық өрнектерді түрлендіру: Қысқаша көбейту формулалары.

Видео: Паскаль үшбұрышындағы сандар. Паскаль үшбұрышынан алынған коэффициенттер. 5 жаттығу).

Сабақ барысы

 

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Ұйымдастыру кезең Сәлемдесу. Қысқаша көбейту формулалары бойынша 3 топқа бөлу. Сабақ мақсатын жариялау. 1-ші топ: а2 –в2 2-ші топ: (а+в )2 3-ші топ: ( а+в)3 (а-в)(а+в); а2+2ав+в2; а3+3а2в+3ав23; Карточкалар слайд
Сабақтың басы ( 2-5 минут ) Үй тапсырмасын тексеру. Оқушыларды формативті бағалау.   Ауызша есептеу. Формативті бағалау.   1. Өрнекті ықшамда: a) (c-2)(c+3)-c2 б ) 7( x +8)+( x +8)( x -8) в) ( x +5)4 x -(2 x +5)2 2. Көбейткіштерге жікте: a) 8x2-8y2 б ) –a2+6a-9 в ) ab3-ba3 3. Теңдеуді шеш: x(x-2)(x+1)=x2(x-1) 4. Көбейтінді түрінде көрсет: a) 3x-3y+x2y-xy2 б ) a3-8 Слайд 2 бойынша үй тапсырмасы тексеріледі. Слайд 3. «Белгісіз өрнекті анықта». 1) (а-b) (а2 + +b2) = а3- b3 2) с2+ 4ас + = (c+2a) 2 3) (а — ) (а2 +5а +25) = a3 -125 4) (      -16bс +64b2 = (c -8b)2 5) (2- 3с) ( 4+ +9с2) = 8-27c 3 Дескриптор: 1. Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын біледі. 2. Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласын біледі. 3. Екі өрнектің айырмасының квадратының формуласын біледі. Бағалу парақшалары Бірін-бірі бағалайды.    
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

Оқушыларға тең өрнектерді сәйкестендіруге тапсырма беру. Тапсырмаларды орындауға нұсқау беру.

Тапсырманы орындауға нұсқау беру.

Оқушы деңгейін білім-білік дағдысын бақылау.

Формативті бағалау.

 











































Слайд 4.

 «Сәйкесін тап»

16-4х2

(3a-5b)2

(2a+3b)2

(a-2b) 3

х3-216с3

a3 +1

 

(x-6c) (x2+6xc+36c2)

а3-6а2 b+12ав2 -8в3

(4-2x) (4+2x)

2+12аb+9                                   

(a+1) (a2_a+1)

9a 2 - 30аb+25b 2

Слайд 5.

«Кім жылдам?»

Екімүшенің квадраты түріне келтір:

1) 100a2+b2+20ab        

2) 0,01a4+b2-0,2a2b

Көпмүшені екі өрнекті қосындысының немесе айырмасының кубы түрінде жаз:

1)  - m2n + 9mn2 – 27n3    

2) 0,008 + 0,12а + 0,6a2 + a3

Көбейткіштерге жіктеңдер

1) 5a2 – 5b2

2) a3 – a

3) 2m(a+b) + a + b

4) 4x(m-n) –m+n

 

Дескриптор:

1) Екімүшенің квадраты түріне келтіре алады;

2) Көпмүшені екі өрнектің қосындысының немесе айырмасының кубы түрінде жаза алады;

3) Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады;

4) Көпмүшені көбейткіштерге жіктей алады.

«Ойлан, тап!». (BilimLand.kz 5 жаттығу).

Слайд 6

1. Қабырғасының ұзындығы a+b болатын шаршы мен өлшемі a+b және a болатын тіктөртбұрыш берілген, екі фигура аудандарының айырмасын білдіретін өрнекті табыңыз.

 

Шаршының ауданы: Ss = ( +b)2
Тіктөртбұрыштың ауданы: SR=( +b)⋅
Осылайша, аудандардың айырмасы келесідей болады:

SsSR=( +b)2−(( +b)⋅ )
=( +b)(( +b)−a)=( +b)⋅

 

С тобы: № 492, №495. 

№ 496 (оқулықпен жұмыс).

№ 492

1) x8+x4+1;

2) x4+x2y2+y4;

3) a3-3a+2;

4) x3+3x2-4.

№495

Тізбектес екі жұп санның квадраттарының айырмасы 22- нан үлкен дәрежесіне бөлінбейтінін көрсетіңдер.

№496

1) (a+b)2(a-b)-2ab(b-a)-6ab(a-b) = (a-b)3;

2) (a2+b2)(a4-a2b2+b4) + (a3-b3)(a3-b3)=2a6;

3) (a2+b2)(c2+d2) = (ac+bd)2+(ad-bc)2;

4) (a2+cb2)(d2+ce2) = (ad+cbe)2+c(ae-bd)2.

Дескриптор: 

1. Берілген фигуралардың аудандарын таба алады;

2. Фигура аудандарының айырмасын білдіретін өрнекті таба алады;

3. Санның бөлінгіштік қасиетін қолдана алады;

4. Қысқаша көбейту формулаларын біледі.

5. Өрнекті тепе-тең түрлендіре алады;

6.Тепе-теңдікті дәлелдей алады.

Егер өрнек бірмүше болса, бәріміз бірге қолымызды шапалақтаймыз.

Егер өрнек көпмүше болса, бәріміз бірге қолымызды көтереміз.

1) 7х2 – 5;

2) - 2ах3;

3) 3аb2 · 8аb;

4) (3a2 + 7a – 5) – (3a2 + 1);

5) -15х4 + 20х3 + 15х2;

6) 12m7 n9.

Қосымша карточкалар

Слайд

дәптер

 

 

 

Жауабы:

№492

1) (x4+1-x2)(x4+1+x2);

2) (x2+y2-xy)(x2+y2+xy);

3)(a-1)(a2+a-2);

4) (x-1)(x2+4x+4).

№495

1) -2n-1

 

 
1 мин Сергіту жаттығуын беру.   Оқушылар сергиді.
Сабақтың соңы( 41-45мин)   1 мин Әр топқа тапсырма беру. Тапсырманы метасызба сызу арқылы орындауға нұсқау беру. Ұйымдастыру, бағыт-бағдар беру. Формативті бағалау. Оқушыларға сұрақтар беру. Оқушылардан кейін мұғалім метасызбаның негізінде сабақты қорытындылайды.  «Паскаль үшбұрышындағы сандар», «Паскаль үшбұрышынан алынған коэффициенттер» видеоларын көрсеу. Шығармашылық тапсырма: Метасызба құру. Слайд 7                  1) (а+в)8; 2) (а+ в)6; 3) (а+в)5. Слайд 8 Жауабы Бірінші оқушы тапсырманы Паскаль үшбұрышын пайдаланып орындайды. Ал екінші оқушы тақтаға шығады. Берілген тапсырманы қысқаша көбейту формуласын қолданып орындайды. Дескриптор: 1. Орта. 2. Әрекеттесу. 3. Құбылыс. 4. Көрініс. 5. Үдеріс 6. Нәтиже. Әр топ берілген тапсырмаға метасызба сызып постер қорғайды.  
1мин Әр оқушыға деңгейік тапсырмалар жазылған үлестірмелі қағаздар тарату. Үйге тапсырма беру. Дидактикалық материалдар. Алгебра 7 сынып, «Өздік жұмыс», А.П. Ершова, А.С. Ершова ( 38-39 беттер). Өрнекті ықшамдa: a) -3x(2-x)+(3x+1)(x-2) б) 3(2x-1)2+12x в) (x+3)2-(x-2)(x+2) Көбейткіштерге жікте: a) 36x3-x б) 2a2+8ab+8b2 в) a4-1 Теңдеуді шешу: (x2-1)(x2+3) = (x2+1)2+x Көбейтінді түрінде жаз: a) x3-xy2+3y2-3x2 б) 8m4-m7 күнделіктеріне жазып алады.
  Рефлексия Кері байланыс алу.   Жиынтық баға қою.  

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?    

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

 

 


Дата: 2019-11-01, просмотров: 347.