Тексерілді:          Ержанова Р
Поможем в ✍️ написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой
 

Тақырыбы:

Мәтінді есептерді шығару

 

Күні,айы: 12.03.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Кудратуллаев М

 

Сыныбы: 7

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.3.1

есеп шарты бойынша математикалық модель құру;

7.4.2.2

мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;

 

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Теңдеулердің көмегімен мәтінді есептер шығару арқылы алған білімдерін толықтырады, жүйелейді

 

Оқушылардың басым бөлігі:

сабақта әр түрлі өзгерістер болатынын байқауға дағдыландыру, ауызекі сөйлеу дағдысын қалыптастыру, сөздік қорын молайту

 

Кейбір оқушылар:

Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын меңгереді, күнделікті қоршаған ортадан мысалдар келтіре алады. Есептерді шығара алады.Өздерін және сыныптастарын бағалай алады

 

                                                                 Сабақтың барысы

  Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

  Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Ыстық орындық» стратегиясы. Үй тапсырмаларын оқушылар өзара сұрақ қою және тақырыпты мазмұндау, ас туралы өз ойларын ортаға салады.

Топ бойынша есептер шешу

Сөзжұмбақ

1. Құрамында әріпі бар теңдік

2. Берілген теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалының мәні

3. ах= в – сызықтық теңдеу, мұндағы х-айнымалы, а мен в – сандар

4. Бірмүшелердің қосындысы

5. Екі шамалардың арасындағы байланыс, егер тәуелсіз айнымалының кез келген мәніне тәуелді айнымалының бір мәні сәйкес келетін болса.

6. Тәуелсіз айнымалы

7. Сызықтың функцияның графигі

Слайд 12

 

 

   Сабақтың ортасы (6- 35 минут)

.Жаңа сабақ

Мұғалімнің кіріспе сөзі. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

      

«Венн диаграммасы» және «Кластер» стратегиясы.

                            Венн диаграммасы

көбейту
бөлу

 


Кластер

Теңдеу

 

 


Сәйкестендіру: Қысқаша көбейту формулаларын қайталау

Бағанның сол жағындағы өрнекке оң жағындағы бағаннан тең өрнекті тап :

 

1. 1.
2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6.                                                  6.
7.                                  7.
8. 8.
9. 9.

Мысал1: Завод күнделікті 5т сүт өндіреді. р күннің ішінде

завод қанша тонна сүт өндіреді?

Жауабы: 5р, мұндағы р-натурал сан.

Мысалы2: тіктөртбұрыштың ені 5см, ал ұзындығы р см. Ауданын тап.

Жауабы: 5р, мұндағы р-кез келген оң сан.

Мысал3: қайық өзен ағысына қарсы жүзіп келеді. Қайықтың меншікті жылдамдығы а км/сағ, ал ағыс жылдамдығы в км/сағ. 2сағ қайық қанша жол жүреді?

Мысал4: қайық өзен ағысымен жүзіп келеді. Қайықтың меншікті жылдамдығы а км/сағ, ал ағыс жылдамдығы в км/сағ. 2сағ қайық қанша жол жүреді?

1. Есептер шығару. (32 мин)

· Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

· Оқушыларға есептер жазылған парақ таратылады.

· Әркім жеке жұмыстанады. Содан соң жауаптарын салыстырада.

1) Берік пен Серік бір бағытта жүріп келеді. Берік Серіктен 30 м-ге алда келе жатыр. Беріктің жылдамдығы км/сағ, ал Серіктің жылдамдығы км/сағ. Екеуі қанша уақыттан кейін кездеседі?

2) Ара қашықтығы 110 км болатын айлақтан бір уақытта бір-біріне қарама-қарсы бағытта екі моторлы қайық шықты. Бірінші қайықтың жылдамдығы а км/сағ, ал екінші қайықтың жылдамдығы в км/сағ. Екеуі қанша сағаттан кейін кездеседі?

3)  Бірінші жұмысшы 1 сағ станокта жұмыс жасап 16 деталь, ал екінші жұмысшы 20 деталь жасап шығарды. Үшінші жұмысшы 4 сағ-та бірінші жұмысшының а сағ жасаған деталь санымен екінші жұмысшының в сағ жасаған деталь санының қосындысындай деталь жасады. Үшінші жұмысшы 1 сағ қанша деталь жасады?

4) Ұзындығы а см, ені в см, биіктігі с см тікбұрышты параллелепипедтің каркасын жасау үшін қанша сантиметр сым қажет?

5) Екі велосипедист бір уақытта бір пункттен қарама-қарсы бағытта жолға шықты. Бірінші велосипедисттің жылдамдығы 10 км/сағ, ал екінші велосипедисттің жылдамдығы одан а км/сағ артық. 1,8 сағ кейін олардың ара қашықтығы қанша км болады?

6) Ара қашықтығы 3200 км болатын А қаласынан В қаласына ұшақ в сағ жетті. Ұшақтың жылдамдығы а км/сағ екенін ескеріп желдің жылдамдығын анықта.

 

 

Оқулық

 

 

Аудидиск:

1.7.1; 1.7.3;

 

 

№1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.7

 

 

  Сабақтың соңы( 35-40мин)

 

 

.Көбейтіндіні көпмүшеге жіктеу немесе копмүшені көбейткішке жіктеу. Топтық жұмыс.

Түсіп қалған өрнекті жаз.

1.  (а+в)

2. (3а+в)

3.  (-в3)

4.  (9а2+3ав+в2)

5. (3а-в)

6. (в-3а)

7. (3а)

8. (х+у)

Өрнектің мәнін табу керек.

1.   +
2.   -
3. +
  +
  -

 

Екі жақты күнделік

Кітаптағы ой Менің қосарым
 

 

Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Cдұрыс сенімді емеспін Dдұрыс емес

Қысқаша көбейту формулаларын меңгеру деңгейін сұрай отырып қол белгілерімен бағалатамын.

Кері байланыс. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып есептерді шығара алатын болсак жасыл стикер, тағы да сұрақтарымыз  бар болса көк стикер, шамалы түсінсеңіз қызыл стикерлерді жабыстырамыз.

 

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

 

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

 

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

Жалпы баға (мұғалімнің рефлексиясы)

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да , оқу туралы да ?)

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік \ қиындықтары туралы нені білдім ,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Сабақ бойынша тәлімгердің кері байланысы

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз . Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз .

 

Сабақ мақсаттары \ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ?

 

 

 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме ?

 

 

Жеткізбесе неліктен ?

 

 

 

 Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

 

 

 

 Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

 

 

 

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ? Неліктен ?

 

                   

 

Тәлімгер:                          Раззақова Ш

 



Дата: 2019-11-01, просмотров: 376.