Тексерілді:          Ержанова Р
Поможем в ✍️ написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой
 

Тақырыбы:

Алгебралық бөлшектер және оның негізгі қасиеті. Бөлшекті қысқарт

 

Күні,айы:13.04.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Кудратуллаев М

 

Сыныбы: 7

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.16

алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;;

 

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылар алгебралық бөлшек қасиеттерін қолданып бөлшектерді қысқарту дағдыларын қалыптастырады және алған білімдерін дұрыс қолдана білуге дағдыланады

 

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мағанасын түсінеді, шығармашылық тапсырмалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді

 

 

Кейбір оқушылар:

Есеп шартын анық тусінуі және оны шешу жолдарын дұрыс таңдай білу қабілеттерін дамытады;

 

 

                                                                 Сабақтың барысы

  Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар   Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК)

Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу,түгендеу , көңіл күйлерін сұрау

 Үй тапсырмасын тексеру. үйге берілген есептің жауабын тақтаға жазу жұппен тексеру

  Мұғалім сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлайды. Үш топқа бөлу «Ең есепке жүйрік топты» анықтаймыз ?

. Оқушыларға

a2-b2 = (a-b)(a+b)              І топ                            

 (a+b)2 = a2+2ab+b2            ІІ топ   

 (a+b)3= a3+3a2b+3ab2+b3  ІІІ топ                                                                   

a3+b3= (a+b)(a2-ab+b2)

формулалар беріледі. Қысқаша көбейту формулалар бойынша дайындалған формулалардың қиындылары таратылады.

 

Оқушыларға арналған қысқа уақыт ішіндегі есті зерттеу әдіснамасы. «Оперативті әдістемесі 1 минут.

 

 

    Сабақтың ортасы (6- 35 минут)

(МК,Ұ) 

Өрнекті ықшамдаңдар:

1)

2)

   

3)

 

4)

Математикалық диктант» (топпен жұмыс) Дайын перфакарта түрінде таратылады, оқушы өз жауабын жазып болған соң жинап алынады.

  1. Бүтін және бөлшек өрнектерді _____________ деп атайды.
  2. Бөлімінде айнымалылары бар бөлшек ________ деп аталады.
  3. ____________________: рационал бөлшектің алымы мен бөлімін нөлге тең емес өрнекке көбейтсе, рационал бөлшектің шамасы өзгермейді.                                             
  4. Рационал бөлшектің негізгі қасиеті ___________жазылады.

Семантикалық карта

р/с тапсырма ортақ бөлімге келтіру бөлшекті қысқарту
1   +
2  = ; мен  = ; +  
3   +

 

«Кім білгір?»

№ 236. Өрнектің мәнін тап.                                         

    у+2

4) ———, мұндағы у=0; у= -2;  

   у2 – 2

                                        

№ 238

.                 

3) бөлшегін 4в – 4, в3 – в2 бөліміне келтіріңдер.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

        

4) бөлшегін 10с+40, с2 – 16 бөліміне келтіріңдер

  Оқулық   №1Жұмыс дәптері   Сабақтың соңы( 35-40мин)

Тапсырмалармен жұмыс.

Салыстырмалы картаны пайдалану

Арқылы тақырыпты талдау

Оқушыларғатақырыпты топ ішінде әр қайсысына таратып беру. Топ ішінен топ басшы шығып тапсырманы салыстырады

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білуі, топпен жұмыс жасау арқылы тақырыпты талдау, салыстыру

Айырмашылықты тап:

 
1) өрнегінің өрнегінен айырмашылығы неде?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

 

2) өрнегінің  өрнегінен айырмашылығы неде?

................................................................................................................................................

 

 

 

                                                           Қосымша ақпарат

  Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

  1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?  

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

Жалпы баға (мұғалімнің рефлексиясы)

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да , оқу туралы да ?)

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік \ қиындықтары туралы нені білдім ,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Сабақ бойынша тәлімгердің кері байланысы

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз . Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз .

Сабақ мақсаттары \ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ?

 

 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме ?

 

Жеткізбесе неліктен ?

 

 

 Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

 

 

 Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

 

 

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ? Неліктен ?

 

             

 

Тәлімгер:                          Раззақова Ш

 

 

 

Тақырыбы: 78-79 САБАҚ

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.16

алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылардың бөлшек, бөлшектің негізгі қасиеті, бөлшекті қысқарту  бойынша, қажет жағдайларда анықтамаларды және қарапайым есептеу ережелерін қолдануы, тәсілдерді негіздей білуі, тиімді жолдарды таңдай алуы.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мағанасын түсінеді, шығармашылық тапсырмалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді

 

Кейбір оқушылар:

Алгебралық бөлшектің негізгі қасиеті  бойынша қарапайым есептеу ережелерін қолданып, практикалық есептеулер жүргізе алады

                                                                 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар
Сабақтың басы ( 2-5 минут )

(МК) Карточкалармен жұмыс

Үйге берілген тапсырманың білім деңгейінде көрініс табуы, оқушылар есебіндегі байқалғанкемшіліктерді жою, оның пайда болу себептерін зерттеу.

«Математикалық диктант» (ұжыммен жұмыс) Дайын перфакарта түрінде таратылады, оқушы өз жауабын жазып болған соң жинап алынады.

1. Бүтін және бөлшек өрнектерді рационал өрнектер деп атайды.

2. Бөлімінде айнымалылары бар бөлшек рационал бөлшектер деп аталады.

3. Рационал бөлшектің негізгі қасиеті: рационал бөлшектің алымы мен бөлімін нөлге тең емес өрнекке көбейтсе, рационал бөлшектің шамасы өзгермейді.                                              A NA

4. Рационал бөлшектің негізгі қасиеті — = —— жазылады.

                                                                             B NB

 

 
Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ) 

Бүтін және бөлшек өрнектерді рационал өрнек деп атайды. Бөлімінде айнымалысы ( айнымалылары) бар бөлшек рационал өрнектің жеке түрі болып есептелінеді. Мұндай бөлшектер рационал бөлшектер деп аталады.

 Мысал.         өрнегін қысқартайық.


1. Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды?

Құрамында айнымалысы ......................... кездесетін бөлшектері бар өрнектер бөлшек өрнектер деп аталады.                               

2. Айнымалының мүмкін мәндері деп нені айтады?  

Өрнектің ....................... бар болатындай оның құрамындағы айнымалылардың барлық мәндері жиынын осы өрнектің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) деп атайды.      

Бос орынға қажет сөзді жаз:

1. а, b және с ...................... өрнектері үшін (1) теңбе-теңдігі орындалады.

Мұнда . (1) теңбе-теңдікті рационал бөлшектердің ................................... деп атайды.

2. Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті ................................ деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды .................................................... деп атайды.

3. Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.
                                         

Бос орынға қажет сөзді жаз.

 1. Не себепті  өрнегін оған теңбе-тең  өрнегімен ауыстыруға болады?

 

Себебі, (1) теңбе-теңдікті пайдаланып,  бөлшегін ........... көбейткішіне

 

.......................... болады.

Айырмашылықты тап:

1) өрнегінің өрнегінен айырмашылығы неде?

 

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

 

 

2) өрнегінің  өрнегінен айырмашылығы неде?

 

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

 
 
 
Блок-схеманы толтыр:

        

 

 

№1 1)  бөлшегін   ; ; ; ;

     2)  бөлшегін ; ; ; ;

     3)  бөлшегін ; ; ; ;

     4)  бөлшегін ; ; ; бөліміне келтіріңдер.

№2. Бөлшекті қысқартыңдар:

1) ;  2) ;    3) ;

4) ;  5) ; 6) ;

Шығарылу жолы:       

    1) =

     2) =

     3) =

     4) =

     5)

     6) =

 

№3. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңдер:

     1)  және ;                  2)  және ;

     3)  және ;                   4)  және ;

 

:

  Оқулық   №1Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)

Тапсырмалармен жұмыс.

1)

     2)

     3)

     4)

     5)

     6)

 

 (Оқушылар деңгейлік парақшадағы тапсырмаларды таңдап, орындайды, тез орындап үлгерген оқушы басқа парақты таңдап, қосымша баға алады).

2 00 м ( А деңгейі)

3 00 м (В деңгейі)        

5 00 м (С деңгейі)

 

                                                           Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?  

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

         

 




Дата: 2019-11-01, просмотров: 405.