2.2.1 Доповнення до 10. Узагальнена таблиця додавання і віднімання в межах 10 (1 клас)
Мета. Учити користуватись узагальненою таблицею додавання і віднімання. Повторити склад числа 10, розвивати математичне мислення учнів.
Хід уроку
І. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу (див. мал. 15).
Діти, пригадайте, які таблиці на додавання й віднімання чисел ми з вами вивчили. (Таблиці на додавання й віднімання 1, 2, 3... 9.) Якби ми зараз захотіли розкласти всі ці таблиці на парту, то не вистачило б місця. І тому мудрий давньогрецький математик Піфагор звів усі ці таблиці в одну, яка називається “Зведеною таблицею додавання й віднімання”. Ця таблиця зображена на ваших комп’ютерах. Подивіться на неї. Які числа зображені у верхньому рядку? (1,2, 3... 9.) Подивіться, як користуватись цією таблицею.
Мал. 15
Нехай нам треба обчислити приклад 3 + 5. Знайдемо число 3 у стовпці, а число 5 у рядку. Яке число ви бачите на перетині рядка і стовпця з цими числами? (Учні вказівним пальцем правої руки ведуть вниз від числа 5, а вказівним пальцем лівої руки — вправо від числа 3. Пальці “зустрілись” у клітинці з числом 8.) То який приклад ми обчислили? (З + 5 = 8.) Отже, числа стовпця означають перший доданок, а числа рядка — другий доданок. Цей приклад можна обчислити й по-іншому: число З взяти у рядку, а число 5 — у стовпці. Учні переконуються, що знову одержується число 8. Що тепер означає рядок? (Перший доданок.) Чому так вийшло? (Бо від перестановки доданків сума не змінюється).
2. Первинне закріплення нового матеріалу.
Учитель записує на дошці приклад 9 – 4 і пояснює, як знайти відповідь за таблицею:
— З усіх цифр 9 треба вибрати ту, що стоїть навпроти цифри 4, яка розміщена ліворуч. Тоді вгорі над числом 9 читаємо результат прикладу: 5.
— Учні виконують за таблицею кілька прикладів на віднімання (використовується гра “Рахунок”. Опис гри див. опис програм, 2.1).
Методика використання гри:
1. Організація. Коротке роз’яснення правил гри.
2. Поділ учнів на команди (можна використати диференційований підхід).
3. Самостійна робота учнів:
· слабкі учні виконують завдання гри “Хатинка” (звичайний розв’язок прикладів);
· учні з середнім рівнем навчальних досягнень розв’язують аналогічні приклади з використанням часових обмежень (гра “Пірамідка”);
· сильні учні самостійно складають приклади на додавання і віднімання в межах 10, в рамках комп’ютерної гри “Коралі”.
Фізкультхвилинка
II. Розвиток математичних знань
1.3.1. Гра “Послідовності” (Опис гри див. опис програм, 2.1):
· навчальний етап (учитель пояснює основні елементи роботи в програмі);
· ігровий етап (власне робота учнів із програмою);
· заключний етап (підведення підсумків, аналіз гри).
Фізкультхвилинка (особлива увага на вправи для зняття навантаження на очі).
1.3.2. Фронтальна робота над задачами.
• У десятилітрове відро налили 7 л води. Скільки літрів води треба долити до повного відра?
• У літрову банку налили 2 склянки соку. Скільки ще склянок соку поміститься в цій банці?
• У які дві каструлі можна перелити молоко з бідона?
3. Гра “Водолій” ( Опис гри див. опис програм, 2.1).
Методика використання гри “Водолій”:
1. Коротко пригадати одиницю вимірювання об’єму – літр;
2. Продемонструвати учням виконання завдань у програмі;
3. Самостійна робота учнів.
III. Підсумок уроку.
Гра “Допоможи гномику заповнити таблицю Піфагора”.
Учні по черзі виходять до комп’ютера і, з допомогою вчителя, заповнюють порожні клітинки таблиці, накресленої раніше. При цьому вони показують, як склали відповідні приклади.
Порядкова лічба. Поняття “зліва направо”, “справа наліво”, “один”, “всі”, “решта”, “кожний”, “вищий – нижчий”. Підготовчі вправи до написання цифр (1 клас)
Мета. Учити лічити вперед і назад, використовуючи порядкові числівники. Ознайомити дітей із розміщенням предметів у просторі з використанням слів “зліва направо”, “справа наліво”; уточнити значення понять “один”, “всі”, “решта”, “кожний”, “вищий”, “нижчий”. Ознайомити з напрямками руху “зліва направо”, “справа наліво”. Вправляти в написанні елементів цифр.
Хід уроку
Дата: 2019-07-31, просмотров: 206.